PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA
Z JĘZYKA POLSKIEGO
§1
Dokumenty określające przedmiotowe zasady oceniania
- Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej,
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych,
- Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 28.06.2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej,
- Program nauczania języka polskiego w klasach VII – VIII Zamieńmy słowo,
- Statut ZSP w Dobrzyniewie Dużym.
§2
Cele Przedmiotowego Oceniania
I Ocenianie bieżące (wspomagające) ma na celu monitorowanie rozwoju ucznia, w tym:- pomoc uczniowi w rozpatrywaniu i rozumieniu swoich mocnych i słabych stron,
- ukierunkowanie i motywowanie ucznia do dalszej pracy,
- przekazanie uczniowi informacji o jego postępach,
- przekazanie rodzicom/opiekunom informacji o postępach dziecka,
- przekazanie nauczycielowi informacji o efektywności jego nauczania, właściwym doborze materiałów, metod i sposobów nauczania,
- przygotowanie do egzaminów zewnętrznych.
- przekazanie uczniowi informacji na temat jego postępów w nauce języka polskiego,
- dostarczenie nauczycielowi odpowiedzialnemu za następny etap nauki informacji na temat poziomu wiedzy i umiejętności ucznia
- różnicowanie i klasyfikowanie uczniów,
- pomoc nauczycielowi w ewaluacji i modyfikacji procesu nauczania przedmiotu.
§3
Ogólne zasady PZO
- Nauczyciel na początku roku szkolnego informuje uczniów o zakresie wymagań z języka polskiego oraz o sposobie i zasadach oceniania.
- Jeżeli uczeń był nieobecny na lekcji, na której przewidziano: pracę klasową, sprawdzian, test, kartkówkę; to powinien je napisać w terminie późniejszym, uzgodnionym z nauczycielem. Nieprzestrzeganie tej zasady jest równoznaczne z otrzymaniem oceny niedostatecznej.
- Nauczyciel oddaje poprawione prace w terminie nie dłuższym niż dwa tygodnie.
- Spisywanie (ściąganie) podczas prac klasowych skutkuje automatycznie oceną niedostateczną oraz jest jednoznaczne z zakończeniem pracy.
- Wszelkie plagiaty karane są oceną niedostateczną.
- Dwa razy w semestrze uczeń ma prawo zgłosić brak przygotowania do lekcji bez żadnych sankcji. Fakt ten zostaje odnotowany w dzienniku za pomocą symbolu NP. Każde kolejne nieprzygotowanie skutkuje oceną niedostateczną. Prawo to nie dotyczy lekcji, na których ma odbyć się zapowiedziana kartkówka czy sprawdzian.
- Uczeń nie ponosi żadnych konsekwencji, jeśli zgłosi brak przygotowania, które nastąpiło z ważnych przyczyn, potwierdzonych pisemnie przez rodzica/opiekuna.
- Jeśli uczeń ma trudności w opanowaniu materiału, ma prawo do pomocy ze strony nauczyciela lub innego ucznia. Przewidziane są także zajęcia wyrównawcze, na które uczeń winien chodzić.
- Nie ocenia się ucznia po dłuższej usprawiedliwionej nieobecności w szkole. Okres ten trwa od dnia do 7 dni (w zależności od długości absencji).
- Uczeń po każdej nieobecności jest zobowiązany do uzupełnienia braków w zeszycie, zeszycie ćwiczeń oraz innych pracach wskazanych przez nauczyciela.
- Rodzic w obecności nauczyciela ma prawo wglądu do prac pisemnych swojego dziecka. Prace pisemne przechowywane są przez cały rok na terenie szkoły. Ze względu na ochronę danych osobowych oraz prawa autorskie prace uczniów nie mogą być udostępniane poza terenem szkoły.
§4
Formy sprawdzania poziomu osiągnięć uczniów
Na lekcjach języka polskiego przyjmuje się następujące formy sprawdzania poziomu osiągnięć uczniów:
I Test diagnostyczny (diagnoza) – rozumiany jako obiektywna próba polegająca na wykonaniu przez uczniów różnego rodzaju zadań, ćwiczeń itp., w celu rozpoznania stanu ich wiedzy i umiejętności dla opracowania dalszej drogi postępowania.- Nauczyciel przeprowadza w zależności od potrzeb w ciągu całego cyklu kształcenia.
- Jest zapowiedziany co najmniej tydzień wcześniej, z jednoczesnym określeniem przez nauczyciela czasu trwania i zakresu materiału.
- Wyniki testu diagnostycznego „na wejście” stanowią jedynie diagnozę wiedzy i umiejętności ucznia i nie są podstawą do wystawienia stopnia bieżącego.
- Wyniki pozostałych testów diagnostycznych mogą być przeliczane na ocenę bieżącą, wpisywaną do dziennika.
II. II Sprawdziany – rozumiane jako zaplanowane przez nauczyciela dłuższe samodzielne pisemne prace kontrolne uczniów, przeprowadzane w szkole podczas zajęć edukacyjnych, mające na celu sprawdzenie wiedzy i umiejętności uczniów z danej partii materiału.
- Sprawdziany mogą zostać zaplanowane na jedną lub dwie godziny lekcyjne.
- Obejmują co najmniej jeden dział programowy.
- Poprzedzone są lekcją powtórzeniową.
- Zapowiedziane są z tygodniowym wyprzedzeniem. Przy zapowiadaniu nauczyciel podaje informacje dotyczące zakresu, celu, formy i terminu pracy.
- Nauczyciel ma obowiązek sprawdzić sprawdziany w terminie do dwóch tygodni od ich napisania. Jeśli termin ten zostanie przekroczony, nauczyciel nie wpisuje ocen niedostatecznych lub na prośbę uczniów przeprowadza sprawdzian powtórnie.
- Uczeń, który opuścił sprawdzian musi go napisać na następnej lekcji. Jeżeli był nieobecny tydzień - w ciągu 2 tygodni od dnia powrotu do szkoły. Niedotrzymanie tego terminu skutkuje oceną niedostateczną.
- Prace klasowe są zaplanowane na jedną lub dwie godziny lekcyjne.
- Zapowiedziane są z tygodniowym wyprzedzeniem. Przy zapowiadaniu nauczyciel nie podaje tematów wypracowań.
- Nauczyciel ma obowiązek sprawdzić prace klasowe w terminie do dwóch tygodni od ich napisania. Jeśli termin ten zostanie przekroczony, nauczyciel nie wpisuje ocen niedostatecznych lub na prośbę uczniów przeprowadza pracę klasową powtórnie.
- Uczeń, który opuścił pracę klasową musi ją napisać na następnej lekcji. Jeżeli był nieobecny tydzień - w ciągu 2 tygodni od dnia powrotu do szkoły. Niedotrzymanie tego terminu skutkuje oceną niedostateczną.
- Kartkówki trwają nie dłużej niż 15 minut.
- Nie muszą być zapowiadane z wyprzedzeniem.
- Prostsze kartkówki nie podlegają ocenie cyfrowej, lecz zaliczeniu na + lub –. Aby zaliczyć kartkówkę uczeń musi osiągnąć powyżej 50% poprawnych odpowiedzi. Po czterech krótkich kartkówkach wystawiana jest z nich ocena według wzoru:
Liczba plusów
4
3
2
1
0
Ocena
5
4
3
2
1
- Jeżeli uczeń jest nieobecny w terminie, w którym została przeprowadzona kartkówka, może napisać ją w innym terminie, wyznaczonym przez nauczyciela.
- Uczeń nie ma obowiązku pisania zaległych kartkówek, jeśli nie była to kartkówka podlegająca ocenie cyfrowej.
- Oceniając na stopień odpowiedź ustną, nauczyciel bierze pod uwagę zawartość rzeczową, dobór środków językowych, sposób prezentacji, umiejętność formułowania myśli i argumentacji.
- Krótkie odpowiedzi uczniów oraz merytoryczna aktywność na lekcji nie podlega ocenie cyfrowej, ale jest odnotowywana jako plus.
- Oceniana jest za pomocą znaków „+” i „-”.
- Pięć uzyskanych plusów skutkuje oceną bardzo dobrą.
- Pięć uzyskanych minusów skutkuje oceną niedostateczną.
- Uczeń nieobecny na lekcji ma obowiązek uzupełnienia ww. zeszytów w terminie 1 tygodnia od dnia powrotu do szkoły.
- Sprawdzane są 1 raz w semestrze i podlegają ocenie.
- Nauczyciel ma prawo zażądać od ucznia zeszytu i zeszytu ćwiczeń do sprawdzenia w każdej chwili.
- Formy sprawdzania znajomości lektur mogą przybierać różne formy pisemne oraz ustne.
- W zależności od formy sprawdzenia stosuje się odpowiednie kryteria oceniania.
- Każdy uczeń musi wykazać się znajomością lektur obowiązkowych, zgodnych z wytycznymi podstawy programowej dla każdego etapu edukacyjnego.
- Na każdy rok szkolny oprócz lektur obowiązkowych przypada w klasach VII - VIIII co najmniej jedna lektura uzupełniająca. Zakres ich znajomości będzie sprawdzany tak, jak w przypadku lektur obowiązkowych.
X Czytanie książek – uczeń jest zobowiązany do systematycznego korzystania z zasobów biblioteki szkolnej - wypożyczenia i przeczytania co najmniej 1 książki w miesiącu. Sprawdzeniu może podlegać jej znajomość. Pod koniec miesiąca lektura ta będzie wykorzystywana na lekcji języka polskiego.
XI Recytacja tekstów poetyckich i prozy.
XII Dyktanda kontrolne/dyktanda wyrazowe
0 błędów – celujący / 0 błędów – celujący
1 błąd – bardzo dobry / 1 błąd – bardzo dobry
2 – 3 błędy – dobry / 2 błędy – dobry
4 – 5 błędy – dostateczny /3 błędy – dostateczny
6 – 7 błędów dopuszczający / 4 błędy – dopuszczający
8 i więcej błędów – niedostateczny / 5 i więcej błędów – niedostateczny.
XIII Inne formy pracy ucznia niewymienione powyżej.
§5
Częstotliwość sprawdzania osiągnięć uczniów
- Nauczyciel ma obowiązek systematycznego sprawdzania osiągnięć uczniów zgodnie z zapisami statutowymi szkoły. Częstotliwość poszczególnych form sprawdzających:
- Odpowiedź ustna i kartkówki – możliwość na każdej lekcji.
- Wykonywanie przez uczniów ćwiczeń – możliwość na każdej lekcji.
- Prace klasowe i sprawdziany – co najmniej trzy w semestrze.
- Zeszyt przedmiotowy i zeszyt ćwiczeń – według uznania nauczyciela, nie rzadziej niż raz w semestrze.
§6
Podstawowe założenia oceniania form wypowiedzi pisemnych
- Nauczyciel przy sprawdzaniu prac pisemnych zobowiązany jest do opatrzenia oceny cyfrowej komentarzem słownym, który wyjaśni ocenę, podkreśli zalety pracy i będzie informował o elementach, nad którymi uczeń musi popracować.
- Każda forma wypowiedzi jest oceniana według innych kryteriów, zależnych od formy wypowiedzi.
- W większości prac pisemnych przyjmuje się następujące kryteria oceny: klasy VII - VIII:
a) Realizacja tematu wypowiedzi: 2 pkt – wypowiedź zgodna z formą wskazaną w poleceniu; zawiera wszystkie elementy określone w poleceniu; w wypowiedzi ujęte zostały kluczowe elementy tematu; wypowiedź jest w całości na temat; w całości dotyczy problemu wskazanego w poleceniu.b) Elementy twórcze: 5 pkt – funkcjonalna narracja; logiczny układ zdarzeń; urozmaicona fabuła, w tym funkcjonalne wykorzystanie: charakterystyki bohaterów, określenie czasu i miejsca akcji, zwrot akcji, dialog, monolog; twórcze wykorzystanie treści lektury. Elementy retoryczne dla wypowiedzi o charakterze argumentacyjnym: 5 pkt – argumentacja w pracy jest wnikliwa; argumenty są poparte właściwymi przykładami; argumenty są przedstawione w sposób uporządkowany, np. są przedstawione od najbardziej do najmniej ważnego albo zapisane w porządku argument – kontrargument.c) Kompetencje literackie i kulturowe: 2 pkt – funkcjonalne wykorzystanie znajomości lektury obowiązkowej wskazanej w poleceniu oraz innego utworu literackiego; poprawność rzeczowa.d) Kompozycja tekstu: 2 pkt – zgodna z formą wypowiedzi, wypowiedź spójna i logiczna podzielona na funkcjonalne, graficznie wyodrębnione akapity.e) Styl: 2 pkt – odpowiedni do treści i formy wypowiedzi, jednolity.f) Język: 4 pkt – szeroki zakres środków językowych (zróżnicowana składnia, leksyka) umożliwiających pełną i swobodną realizację tematu.g) Ortografia: 2 pkt – praca bez błędów ortograficznych.h) Interpunkcja: 1 pkt – praca bez błędów interpunkcyjnych.W każdym z podanych kryteriów uczeń otrzymuje punkty, a suma tych punktów przekłada się na ocenę, zgodną ze Statutem Szkoły.- W przypadku, gdy praca ucznia jest nieczytelna lub nie zawiera wymaganej minimalnej ilości słów, uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
- Przyjmuje się następującą klasyfikację i oznaczenia błędów w pracach pisemnych:
a) ort. – błąd ortograficzny,
b) int. – błąd interpunkcyjny,
c) rz. – błąd rzeczowy,
d) log. – błąd logiczny,
e) jęz. – błąd językowy (w jego skład wchodzą błędy frazeologiczne, fleksyjne, słowotwórcze, składniowe oraz stylistyczne).
§7
Zasady przeliczania punktów na ocenę
- Zgodnie z WZO i Statutem Szkoły ocenę ustala się według skali procentowej:
100% - 95% ocena celująca
94% - 85% ocena bardzo dobra
84% - 75% ocena dobra
74% - 50% ocena dostateczna
49% - 30% ocena dopuszczająca
29% - 0% ocena niedostateczna
- W przypadku innych form sprawdzania osiągnięć uczniów dopuszczalne są inne wielkości, w zależności od stopnia trudności pracy i innych czynników. W takim przypadku nauczyciel każdorazowo informuje uczniów o sposobie oceniania i kryteriach ocen.
- Wszystkie oceny dokumentowane są na bieżąco na pracach uczniów oraz za pomocą wpisu do dziennika w odpowiedniej rubryce, która informuje za co została postawiona dana ocena.
§8
Skala ocen
- Zgodnie ze Statutem Szkoły na lekcjach języka polskiego stosuje się skalę ocen od 1 do 6.
- Oceny mogą być poszerzone o znak „+” lub „-”, przy czym „+” nie dotyczy oceny celującej, a „-” oceny niedostatecznej.
- Na koniec roku wystawia się ocenę pełną tj. bez znaku „+” lub „-”.
- Znakiem „+” oraz „-” oceniana jest na bieżąco aktywność ucznia na lekcji.
- Ponadto w dzienniku stosuje się oznaczenia:
a) NP – nieprzygotowanie do lekcji, w tym brak zeszytu lub ćwiczeń.
§ 9
Waga ocen
WAGA OCENY
PRZYKŁADOWE AKTYWNOŚCI
3
sprawdziany, dyktanda, prace stylistyczne, testy diagnostyczne, projekty, prace klasowe
2
kartkówki, prezentacje, recytacja, praca dodatkowa, czytelnictwo, odpowiedź ustna (rozszerzona), aktywność
1
praca w grupie, odpowiedź ustna (krótka), nieprzygotowanie do lekcji
Średnia ocen ważonych jest podstawą do wystawienia oceny semestralnej i rocznej według poniższych danych:
średnia
ocena
Od 5,61
Celujący
4,61 – 5,60
Bardzo dobry
3,61 – 4,60
Dobry
2,61 – 3,60
Dostateczny
1,61 – 2,60
Dopuszczający
1,60 i poniżej
Niedostateczny
§ 10
Ocenianie w trybie zdalnego nauczania
1. Ocenie podlegać będą: odpowiedzi ustne, aktywność na zajęciach, terminowość, prace pisemne.
a) Uczeń ma obowiązek przesłać w terminie wyznaczonym przez nauczyciela prace pisemne, które zostaną ocenione zgodnie z wcześniej przyjętymi kryteriami. b) Niedotrzymanie ustalonego terminu jest równoznaczne z otrzymaniem oceny o stopień niższej.
c) Prace niesamodzielne będą oceniane na ocenę niedostateczną.
d) Zaplanowane dłuższe formy wypowiedzi pisemnej będą oceniane zgodnie z podanymi wcześniej kryteriami.
e) Uczeń ma możliwość poprawienia ocen otrzymanych za zadania wykonywane podczas zdalnego nauczania w ciągu dwóch tygodni.
§11
Ogólne warunki poprawy uzyskanych ocen
I Poprawie podlegają oceny z następujących form sprawdzania:- prace klasowe,
- sprawdziany,
- kartkówki,
- znajomość lektur,
- recytacja,
- inne.
III Poprawa każdej oceny jest dobrowolna i odbywa się w terminie wyznaczonym przez nauczyciela.Ocena poprawiona wpisywana jest do dziennika na zasadach zgodnych ze Statutem.
§12
Ocena śródoczna oraz ocena roczna
- Na ocenę semestralną z języka polskiego składają się oceny bieżące z różnych form aktywności ucznia.
- Na ocenę roczną z języka polskiego składa się ocena semestralna oraz oceny bieżące różnych form aktywności ucznia.
- Ocena śródroczna i roczna nie są średnimi matematycznymi ocen cząstkowych.
- Przy wystawianiu ocen śródrocznych i rocznych, oprócz ocen bieżących, brane jest pod uwagę także zaangażowanie ucznia, jego indywidualne predyspozycje, aktywność pozalekcyjną, stosunek do przedmiotu i języka polskiego.
- Zgodnie ze Statutem Szkoły uczeń może ubiegać się o podwyższenie przewidywanej oceny klasyfikacyjnej z zajęć języka polskiego tylko o jedne stopień, jeśli spełni następujące warunki:
a) gdy co najmniej połowa uzyskanych ocen bieżących jest równa ocenie, o którą się ubiega lub jest od niej wyższa,
b) uczeń przystąpił do wszystkich przewidzianych przez nauczyciela form sprawdzenia postępów ucznia,
c) wszystkie sprawdziany oraz prace klasowe zostały ocenione pozytywnie.
- Szczegółowe warunki poprawiania ocen semestralnych i rocznych znajdują się w Statucie Szkoły.
- Wobec ucznia nieklasyfikowanego oraz ucznia, który w wyniku klasyfikacji otrzymał ocenę niedostateczną stosuje się procedury opisane w Statucie Szkoły.
§13
Kryteria oceniania uczniów z dysfunkcjami
- Wszelkie dysfunkcje nie zwalniają ucznia z obowiązku opanowania materiału przewidzianego programem nauczania. Jednak ze względu na trudności w nauce nie wynikające z winy dziecka, nauczyciel dostosowuje wymagania do indywidualnych możliwości ucznia i pracuje zgodnie z wytycznymi indywidualnych planów pracy z uczniem dysfunkcyjnym.
- Biorąc pod uwagę różne dysfunkcje nauczyciel w ocenie pracy ucznia powinien brać pod uwagę charakter jego dysfunkcji i dostosować do niej wymagania.
a) W zakresie prac pisemnych nauczyciel powinien: wydłużyć czas przeznaczony na pisanie, nie oceniać estetyki pisma, poprawiać, lecz nie uwzględniać w ocenie błędów ortograficznych, pomóc w przeczytaniu tekstu bazowego lub poleceń, udostępnić dodatkowe słowniki i inne pomoce.
b) W zakresie słuchania i mówienia nauczyciel powinien: wydłużyć czas wypowiedzi, zadawać dodatkowe pytania ukierunkowujące, oceniać merytoryczną wiedzę, a nie formę przekazu informacji, umożliwić odpowiadanie bez obecności innych uczniów.
c) W zakresie czytania nauczyciel powinien: zachęcać do czytania, sprawdzać znajomość treści, a nie technikę czytania, umożliwić czytanie bez obecności innych uczniów.
- Uczniom posiadającym odpowiednie orzeczenia z PPP i uczniom, dla których zaleca się dostosowanie materiału do ich indywidualnych potrzeb obniżane są wymagania edukacyjne zgodnie z zaleceniami tej poradni i wówczas punktację i oceny dostosowuje się do nich indywidualnie.
- Przy ocenianiu prac pisemnych uczniów mających obniżone kryteria oceniania nauczyciel stosuje następujące zasady przeliczania punktów na ocenę:
100% - 90% - celujący
89% - 71% - bardzo dobry
70% - 55% - dobry
54% - 40% - dostateczny
39% - 20% - dopuszczający
19% - 0% - niedostateczny
§14
Kryteria oceny osiągnięć dydaktycznych
I Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:- opanował umiejętności zapisane w podstawie programowej,
- samodzielnie rozwiązuje problemy i ćwiczenia o dużym stopniu trudności,
- czyta ze zrozumieniem teksty kultury przewidziane w programie, potrafi analizować i interpretować je w sposób pogłębiony i wnikliwy, posługując się terminologią z podstawy programowej,
- posługuje się bogatym i różnorodnym słownictwem oraz poprawnym językiem zarówno w mowie, jak i w piśmie,
- aktywnie uczestniczy w lekcjach (pełni funkcję asystenta nauczyciela) i zajęciach pozalekcyjnych,
- z powodzeniem bierze udział w konkursach tematycznie związanych z językiem polskim,
- tworzy wypowiedzi pisemne zgodnie z wyznacznikami gatunkowymi, poprawne pod względem kompozycji, spójności wypowiedzi, językowym, ortograficznym i interpunkcyjnym,
- odznacza się samodzielnością i dojrzałością sądów,
- Wzorowo wykonuje prace domowe i zadania dodatkowe,
- współpracuje w zespole, często odgrywając rolę lidera,
- wykorzystuje wiedzę, umiejętności i zdolności twórcze (kreatywność) przy odbiorze i analizie tekstów oraz tworzeniu wypowiedzi.
- opanował umiejętności zapisane w podstawie programowej,
- samodzielnie rozwiązuje problemy i ćwiczenia o znacznym stopniu trudności,
- czyta ze zrozumieniem teksty kultury przewidziane w programie, potrafi analizować je samodzielnie, podejmuje próby interpretacji,
- posługuje się bogatym słownictwem i poprawnym językiem zarówno w mowie, jak i w piśmie,
- aktywnie uczestniczy w lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych,
- bierze udział w konkursach tematycznie związanych z językiem polskim,
- tworzy wypowiedzi pisemne zgodnie z wyznacznikami gatunkowymi, w większości poprawne pod względem kompozycji, spójności wypowiedzi, językowym, ortograficznym i interpunkcyjnym,
- aktywnie uczestniczy w lekcjach,
- wykonuje prace domowe, często angażuje się w zadania dodatkowe.
- w większości opanował umiejętności zapisane w podstawie programowej,
- samodzielnie rozwiązuje zadania o niewielkim lub średnim stopniu trudności, a z pomocą nauczyciela – trudne,
- czyta ze zrozumieniem teksty kultury przewidziane w programie, samodzielnie odnajduje w nich informacje,
- w wypowiedziach ustnych i pisemnych popełnia niewiele błędów językowych, ortograficznych i stylistycznych,
- bierze czynny udział w lekcji,
- wykonuje prace domowe, czasem także nieobowiązkowe.
- częściowo opanował umiejętności zapisane w podstawie programowej,
- samodzielnie wykonuje tylko zadania łatwe; trudniejsze problemy i ćwiczenia rozwiązuje przy pomocy nauczyciela,
- odnajduje w tekście informacje podane wprost, rozumie dosłowne znaczenie większości wyrazów w tekstach dostosowanych do poziomu edukacyjnego,
- w wypowiedziach ustnych i pisemnych popełnia błędy językowe, ortograficzne i stylistyczne; wypowiedzi cechuje ubogie słownictwo,
- wypowiada się krótko, ale wypowiedź jest na ogół uporządkowana,
- niekiedy popełnia rażące błędy językowe zakłócające komunikację,
- rzadko aktywnie uczestniczy w lekcjach,
- wykonuje obowiązkowe prace domowe, ale popełnia w nich błędy.
- opanował w niewielkim stopniu umiejętności zapisane w podstawie programowej,
- większość zadań, nawet bardzo łatwych, wykonuje jedynie przy pomocy nauczyciela,
- czyta niezbyt płynnie, niewłaściwie akcentuje wyrazy, nie stosuje odpowiedniej intonacji,
- ma problemy z czytaniem tekstów kultury, ale podejmuje próby ich odbioru,
- nie potrafi samodzielnie analizować i interpretować tekstów,
- w wypowiedziach ustnych i pisemnych popełnia rażące błędy utrudniające komunikację, ma ubogie słownictwo i trudności z formułowaniem nawet prostych zdań,
- nie jest aktywny na lekcjach, ale wykazuje chęć do pracy, stara się wykonywać polecenia nauczyciela,
- pracuje niesystematycznie, wymaga stałej zachęty do pracy,
- często nie potrafi samodzielnie wykonać pracy domowej, ale podejmuje próby.
- nie opanował nawet podstawowych wiadomości, ma bardzo duże braki w wiedzy i umiejętnościach z zakresu podstawy programowej,
- ma kłopoty z techniką czytania,
- nie odnajduje w tekście informacji podanych wprost, nie rozumie dosłownego znaczenia wielu wyrazów w tekstach dostosowanych do poziomu edukacyjnego,
- nie wykonuje zadań ani poleceń nauczyciela,
- wykazuje się niechęcią do nauki,
- zaniedbuje wykonywanie prac domowych,
- nie angażuje się w pracę grupy.
§15
Uwagi końcowe
- Przedmiotowe zasady oceniania z języka polskiego podlegają ewaluacji. O każdej zmianie w dokumencie nauczyciel informuje uczniów oraz rodziców w dogodnej dla siebie formie.
- Do spraw nieuregulowanych w PZO stosuje się przepisy zawarte w Statucie Szkoły.