• INFORMACJA O PRZEBIEGU EGZAMINU ÓSMOKLASISTY DLA RODZICÓW

           (PRAWNYCH OPIEKUNÓW) ORAZ UCZNIÓW

          I. HARMONOGRAM PRZEBIEGU EGZAMINÓW

          Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2023/2024 odbędzie się w dniach 14 -15-16 maja 2024r.

          Egzamin ósmoklasisty przez trzy kolejne dni rozpoczyna się o godzinie 9:00:

          1. pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut – czas wydłużony do 180 minut
          2. drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut – czas wydłużony do 150 minut
          3. trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa  90 minut – czas wydłużony do 135 minut.

          Do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia:

          1. w przypadku egzaminu z języka polskiego i matematyki przeprowadzanego od 2024r. poprawności przeniesienia odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi (5 minut)
          2. w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego przeprowadzanego od 2024r. – poprawności przeniesienia odpowiedzi do zadań otwartych na kartę rozwiązań zadań otwartych (jeżeli stanowi część arkusza egzaminacyjnego danego ucznia) oraz poprawności przeniesienia odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi (10 minut).

          Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w terminie dodatkowym.  Podobnie uczeń, który przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin z danego przedmiotu w terminie głównym.

           

          Terminy dodatkowe egzaminów w roku szkolnym 2023/2024

          1. język polski – 10 czerwca 2024 r. (poniedziałek) – godz. 9:00

           2. matematyka – 11 czerwca 2024 r. (wtorek) – godz. 9:00

          3. język obcy nowożytny – 12 czerwca  2024 r. (środa) – godz. 9:00

          Wymagania egzaminacyjne (ogólne i szczegółowe) określające zakres wiadomości i umiejętności, których opanowanie jest sprawdzane na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego w roku 2023 i 2024 zawarto we wskazanym poniżej akcie prawnym:

          - Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 lipca 2022 r. w sprawie wymagań egzaminacyjnych dla egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w roku szkolnym 2022/2023
          i 2023/2024

          (Dz. U. poz. 1591).

          https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001591/O/D20221591.pdf

          Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę.

          Niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmywalnych/ścieralnych.

          Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.

          Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić
          ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

           

          II. INFORMACJE DOTYCZĄCE PRZEBIEGU EGZAMNIU

          1. W dniu egzaminu uczeń obecny jest w szkole o godz. 8:15.

          2. Uczeń zobowiązany jest posiadać dokument tożsamości (legitymację szkolną, bez okładki).

          3. O godzinie wyznaczonej przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego uczniowie pojedynczo wchodzą do sali i zajmują miejsce przy stolikach, których numery wcześniej wylosowali.

          4. Przewodniczący zespołu nadzorującego odstępuje od losowania stolików w przypadku ucznia korzystającego z pompy insulinowej z aplikacją do mierzenia poziomu glukozy w telefonie komórkowym oraz może odstąpić od losowania numerów stolików  w przypadku innych uczniów korzystających z dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu oraz w innych uzasadnionych przypadkach.

          5. Uczeń, który jest chory, może korzystać w czasie egzaminu ósmoklasisty z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę, pod warunkiem że taka konieczność została zgłoszona przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu.

          6. Obowiązuje zakaz wnoszenia do sali urządzeń telekomunikacyjnych i korzystania z nich. W przypadku naruszenia procedury egzamin uczniowi zostanie przerwany.

          7. Do sali egzaminacyjnej uczniowie mogą wnieść wyłącznie przybory wymienione
          w komunikacie o przyborach, tj. przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę. ‎

          8. Zdający mogą wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody, która powinna stać na podłodze przy nodze stolika.

          9. Arkusz egzaminacyjny zawiera:

          PRZEDMIOT

          ZESZYT ZADAŃ EGZAMINACYJNYCH

          KARTĘ ROZWIĄZAŃ ZADAŃ OTWARTYCH

          KARTĘ ODPOWIEDZI

          język polski

           

          matematyka

          język obcy nowożytny

           

           

          10. Przed rozpoczęciem egzaminu z każdego przedmiotu, w wyznaczonych miejscach arkusza egzaminacyjnego uczeń zamieszcza kod ucznia i numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, oraz naklejki przygotowane przez okręgową komisję egzaminacyjną. Uczeń nie podpisuje arkusza egzaminacyjnego.

          Uczeń umieszcza kod ucznia, numer dokumentu tożsamości oraz naklejki:

          • w przypadku arkusza z języka polskiego („100”) – na stronie tytułowej zeszytu zadań egzaminacyjnych oraz na karcie odpowiedzi
          • w przypadku matematyki („100”) – na stronie tytułowej zeszytu zadań egzaminacyjnych, na karcie odpowiedzi oraz na wskazanych stronach karty rozwiązań zadań otwartych
          • w przypadku arkusza z języka obcego nowożytnego („100”) – na stronie tytułowej zeszytu zadań egzaminacyjnych, na karcie odpowiedzi oraz na wskazanych stronach karty rozwiązań zadań otwartych.

          11. Uczeń we wskazanym przez przewodniczącego zespołu nadzorującego czasie, sprawdza kompletność arkusza egzaminacyjnego. Pracę z arkuszem rozpoczyna po otrzymaniu pozwolenia od nauczyciela.

          12. Sposób zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi w zeszycie zadań egzaminacyjnych oraz nanoszenie poprawek znajdują się na pierwszych stronach arkusza egzaminacyjnego odpowiedniej części egzaminu, w tzw. instrukcji dla ucznia.

          13. W czasie trwania egzaminu uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej.
          W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali. W przypadku konieczności wyjścia z sali zdający sygnalizuje taką potrzebę przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zezwolenia pozostawia zamknięty arkusz egzaminacyjny na swoim stoliku.

          14. Obowiązuje samodzielne rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych oraz cisza i zakaz rozmów. W czasie trwania egzaminu uczniom nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich nie komentuje.

          Członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego.

          15. Jeśli uczeń ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to przez podniesienie ręki, zamyka arkusz i odkłada go na brzeg stolika. Czeka aż członek zespołu nadzorującego sprawdzi kompletność materiałów. Po otrzymaniu zezwolenia wychodzi z sali, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym.

          16. Dyslektycy nie nanoszą odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi, zaznaczają ją X wybierając właściwą odpowiedź pod zadaniem.

          17. Uczniowie, którzy korzystają z arkuszy egzaminacyjnych w dostosowanej formie, nie kodują zeszytów zadań egzaminacyjnych oraz kart odpowiedzi. Czynności te wykonują członkowie zespołu nadzorującego.

          18. Po zakończeniu egzaminu z danego przedmiotu osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego – w obecności zdających – zbierają od uczniów zeszyty zadań egzaminacyjnych  z nieoderwanymi kartami odpowiedzi wraz z kartami rozwiązań zadań otwartych i sprawdzają kompletność materiałów.

          19. Dodatkowe informacje dotyczące przebiegu egzaminu zostaną uczniom udzielone przez wychowawcę.

          20. Zdający może sprawdzić wyniki, jakie uzyskał z egzaminu z każdego przedmiotu (zarówno wynik ogólny, jak i wynik za rozwiązanie każdego zadania) w systemie informatycznym ZIU dostępnym pod adresem https://wyniki.edu.pl. Login oraz hasło do logowania przekazuje zdającemu dyrektor szkoły, w której zdający przystępował do egzaminu ósmoklasisty. Wyniki będą dostępne w ZIU 3 lipca 2024 r. od godz. 8:30. Do ZIU można się zalogować również za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

          21. Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej tego ucznia, w miejscu i w czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty, tj. od 3 lipca 2024 r. do 3 stycznia 2025r.

          Zadania na egzaminie ósmoklasisty

          W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte

          (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź). ‎

          Przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami można znaleźć na stronie internetowej CKE
          (www.cke.gov.pl, w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty) oraz  na stronie www.oke.lomza.pl

          Na wymienionych stronach znajdują się również informatory o egzaminie ósmoklasisty oraz arkusze próbnych egzaminów z poszczególnych przedmiotów. Na ich podstawie można utrwalić/zapoznać się :

          - z instrukcją dla ucznia dotyczącą pracy z arkuszem

          - sposobem przenoszenia i zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi

          - sposobem nanoszenia ewentualnych poprawek w odpowiedziach do zadań zamkniętych

            i otwartych.

           

          Unieważnienie egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego może nastąpić w przypadku:

          a) stwierdzenia niesamodzielnego rozwiazywania zadań przez ucznia,

          b) wniesienia lub korzystania przez ucznia w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych
          w komunikacie o przyborach,

          c) zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu, w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom.

          III. WYNIKI I ZAŚWIADCZENIA

          Termin ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty, w tym termin przekazania wyników szkołom – 3 lipca 2024r.

           

          Termin przekazania szkołom zaświadczeń i informacji – do 3 lipca 2024r.

           

          Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji – 3 lipca 2024r.


          Wynik egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu jest przedstawiany w procentach i na skali centylowej.

          Wynik w procentach to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń uzyskał za rozwiązanie zadań zawartych w arkuszu egzaminacyjnym. Na przykład jeśli uczeń za rozwiązanie zadań z matematyki zdobył 39 punktów spośród 50 możliwych do zdobycia, to uzyska wynik równy 72%.

          Wynik na skali centylowej to odsetek liczby uczniów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż dany uczeń. Na przykład zdający, którego wynik centylowy z matematyki wynosi 82, dowie się, ze 82% wszystkich uczniów, którzy przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z matematyki, uzyskało za rozwiązanie zadań wynik taki sam jak on lub niższy, a 18% uczniów uzyskało wynik wyższy.

          Wynik egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu w procentach ustala dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, a wynik na skali centylowej opracowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.

           

          ......................................................................................

           

          KOMUNIKATY DYREKTORA CKE REGULUJĄCE KWESTIE ZWIĄZANE Z EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY
          W ROKU SZKOLNYM 2023/2024:

          1. Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 17 sierpnia 2023 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2023/2024

          https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/2024/komunikaty/20230817%20E8_24%20Komunikat%20o%20dostosowaniach%20FIN.pdf

          1. Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 17 sierpnia 2023 r. w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2024 roku

          https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY/20230817%20E8%20EM%20Komunikat%20o%20harmonogramie%202024%20FIN.pdf

          1. Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 17 sierpnia 2023 r. w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2024 roku

          https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/2024/komunikaty/20230817%20E8_EM_24%20Komunikat%20o%20przyborach%20FIN.pdf

          Dodatkowo:

          Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązująca w roku szkolnym 2023/2024:

          https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/2024/komunikaty/20230817%20E8%202024%20Informacja%20COMPL%20FIN.pdf

                                                                                                                                   Dyrektor ZSP w Dobrzyniewie Dużym

           

           

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Dobrzyniewie Dużym, ul. Szkolna 14
      • (+48) 857197153
      • 16-002 Dobrzyniewo Duże woj. podlaskie Poland
    • Logowanie