•  Pierwsza szkoła w Dobrzyniewie Dużym pojawiła się dopiero na początku XX wieku. Lekcje, które trwały tylko przez okres zimowy (Od Wszystkich Świętych do Wielkiej Soboty), organizowane były w domach uczniów. Dzieci nauczano w języku polskim, jednakże od 1907 roku oficjalnie w języku rosyjskim. Jednakże pomimo zakazu , dalej nauczano w ojczystym języku.

          W 1910 roku Marcin Antoniuk uzyskał od popa parafii prawosławnej w Fastach zezwolenie na prowadzenie szkółki rosyjskiej. Dzięki temu szkoły, czyli domy uczniów (dom Żukowskich, dom Adama Sokólskiego oraz mieszkanie Czesława Sokólskiego) zostały przez władze carskie wyposażone w ławki, tablice, szafy, umywalki i różnego rodzaju inne szkolne sprzęty. Poza podstawowymi elementami wyposażenia, uczniowie od władz dostali również elementarze, jednak tylko w języku rosyjskim.

          Zimą 1915-1916, pod okupacją niemiecką, zajęcia odbywały się w domach od rana do wieczora ( w domu Władysława Wróblewskiego, w domu Anastazego Pawłowskiego oraz w mieszkaniu Nikodema Zubryckiego). Uczniów uczono z najróżniejszych typów książek, od kalendarzów po książeczki do nabożeństwa. Dzieci wszelkie informacje zapisywały rysikami na łupkowych tabliczkach, ponieważ nie miały wówczas zeszytów.

          W 1919 roku powstała pierwsza Publiczna Szkoła Powszechna z trzema oddziałami. Nauka wówczas obowiązywała dzieci od 7 do 14 roku życia. W szkole m. in uczyły Helena Woroszyło i Zofia Kajewska a stanowisko kierownika pełnił Karol Cieśluk. Lekcje nadal odbywały się w prywatnych domach.

          W 1925 roku został w końcu otwarty budynek nowej szkoły. Do roku 1928 powstały kolejne 4 oddziały. Na początku stanowisko kierownika pełnił Lucjan Łotowski a następnie Mieczysław Nowakowski.

          W 1939 roku Białostocczyzna stała się pod okupacją władzy radzieckiej . W Dobrzyniewie utrzymywała się szkoła z programem w którym obecny był język rosyjski. W szkole uczyli m. in. Nowakowscy, Zdyblowie, Z. Mroczkowska.

          W 1941 roku, szkoła została okupywana przez wojska niemieckie, we wrześniu Niemcy zezwolili jeszcze na funkcjonowanie szkoły, lecz na krótko- w październiku szkoła została zamknięta. Z mieszkań zostali usunięci nauczyciele a budynek szkoły stał się kwaterą wojsk niemieckich . 12 lipca 1944 roku hitlerowcy przed swym odejściem spalili doszczętnie cały budynek szkoły.

          We wrześniu 1944 roku uczniowie rozpoczęli naukę w budynku Domu ludowego, gdzie rolę kierownika pełnił Władysław Zdybel. W sierpniu 1948 roku zapadła decyzja o odbudowie spalonej szkoły. W 1949 roku do użytku został oddany nowy, większy i podwyższony o jedno piętro budynek szkoły.

          Od 1955 roku do 1958 szkołą kierował Jerzy Prystrom a następnie do 1966 rolę tą pełnił Zdzisław Lejwoda. Po nim stanowisko to sprawowała Jadwiga Lejwoda aż do 1973 roku a po niej do 1975 roku szkołą kierował Wasław Gaiński, który jednocześnie był dyrektorem szkoły podstawowej, gminnym dyrektorem szkół oraz dyrektorem ZSR. W 1975 roku gminnym dyrektorem szkół zostaje Zenon Kazberuk, zaś jego zastępcą Wacław Gaiński,a w latach 1981-1984 Irena Bruj. Funkcję dyrektora w latach 1975-1983 pełniła Łucja Piszcz.

          W 1984 roku została rozpoczęta budowa nowej szkoły, wówczas funkcję dyrektora podstawówki obejmowała Jadwiga Lasowska a jej zastępca była Anna Rygoczuk. Tego samego roku , 1 lipca Zenon Kazberuk został Inspektorem Oświaty i Wychowania w Urzędzie Gminy w Dobrzyniewie Dużym.

          11 kwietnia 1988 roku uczniowie przenieśli się do nowego budynku szkoły. Tego samego roku dyrektorem szkoły podstawowej ponownie został Zenon Kazberuk, który sprawował te stanowisko aż do 1999 roku. Następnie daną funkcję pełnił Ewa Wyszyńska, a dyrektorem gimnazjum została pani Anna Moroz.

          W 2005 roku nastąpiły zmiany administracyjne w zakresie funkcjonowania podstawówki i gimnazjum to doprowadziło iż od 1 września obie szkoły zaczęły działać jako Zespół Szkolno-Przedszkolny, gdzie funkcję dyrektora pełniła Ewa Wyszyńska a stanowisko wicedyrektora Irena Bruj.W 2019 roku gimnazjum zostało wygaszone na mocy ustawy.

          W kolejnych latach stanowisko dyrektora szkoły objęły Ewa Zawistowska i Ewa Rzemieniecka.

          Obecnie funkcję kierowniczą w Zespole Szkolno-Przedszkolnym sprawuje Wanda Różańska. 


          Rys historyczny powstał na podstawie rękopisu Jakuba Antoniuka pt. „Trzy Dobrzyniewa i ich okolice” oraz wspomnień osób związanych w przeszłości ze szkołą. Wszystkie informacje zostały zebrane i spisane przez p. Barbarę Grzegorczyk, p. Barbarę Ciołko , p. Beatę Winarską i p. Magdalenę Mazur (nauczycielki z naszej szkoły).

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Dobrzyniewie Dużym, ul. Szkolna 14
      • (+48) 857197153
      • 16-002 Dobrzyniewo Duże woj. podlaskie Poland
    • Logowanie