• Szanowni Państwo,

w związku z tym, że zadania Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białymstoku są w dalszym ciągu realizowane na podstawie Rozporzadzenia MEN z dnia 9 marca 2020 o ograniczonych funkcjonowaniu nasza poradnia stworzyła dyżury psychologów, pedagogów i logopedów. Dodatkowo uruchomiliśmy dodatkowy nr. telefonu 516 353 400. Serdecznie zachęcamy także do zapoznania się ze stroną internetową i materiałami tam zamieszczanymi oraz stroną na facebooku.

Poniżej przedstawiam dyżury Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Białymstoku

Wtorek – 14.04.2020 r., 9.00-13.00 – Izabela Malarek – psycholog,

Środa – 15.04.2020 r., 9.00-13.00 – Agnieszka Kulmacz – psycholog

Czwartek – 16.04.2020 r., 9.00-13.00 – Anna Wilczyńska – pedagog

Piątek – 17.04.2020 r., 9.00- 13.00 – Dariusz Hapunik – psycholog

Poniedziałek – 20.04.2020 r., 10.00-14.00 – Katarzyna Pułaska – pedagog

Wtorek – 21.04.2020 r., 9.00-13.00 – Maria Ostrowiecka – logopeda

Środa – 22.04.2020 r., 9.00-13.00 – Małgorzata Szeszel – pedagog, logopeda

Czwartek – 23.04.2020 r. 9.00-13.00 – Andrzej Święcicki – psycholog

Piątek – 24.04.2020 r., 9.00-13.00 – Anna Szwarc – psycholog

Ponadto w dniach 20.04.2020 r. – 24.04.2020 r. w godzinach 11.00-14.00 dyżur pełni psycholog Agnieszka Kulmacz (nr tel. 516 353 400).

Pozdrawiam,
          Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Białymstoku
          tel. 85 741 62 35, 518 974 432

Szanowni Państwo,

duża część z nas z powodu zamknięcia przedszkoli  i szkół została zmuszona pozostać w domach i zaopiekować się swoimi dziećmi. Obiegowa wiedza podpowiada, że boimy się bardziej tego co jest nieznane, i tego co może dotknąć nas i naszych bliskich. Koronawirus chyba spełnia te kryteria, a każde zagrożenie związane ze zdrowiem i życiem niesie ryzyko i lęk przed nową chorobą.  To, że jest to sytuacja trudna nie podlega dyskusji. W jednej chwili wszyscy musimy się zmierzyć z rzeczywistością, która daleko odbiega od wszystkiego z czym do tej pory mieliśmy do czynienia.

Pamiętajmy, że to nie są ferie, ale kwarantanna dla całego społeczeństwa. To czas, który powinniśmy spędzić w domu, w izolacji, starając się nie zakazić i nie zarażać sąsiadów ani osób z którymi się stykamy. Bądźmy odpowiedzialni i postarajmy się z rozsądkiem  spędzić ten czas w odosobnieniu.

Zadbajmy o komfort psychiczny dzieci. Szczególnie mam na myśli tych w młodszym wieku szkolnym, dla których nowa, nieznana dotąd sytuacja może sprawić, że towarzyszyć jej będzie lęk i poczucie zagrożenia. Nie lekceważmy tych emocji i starajmy się na bieżąco je rozwiewać. Dajmy szansę na zadawanie pytań, swobodną rozmowę, która może ukoić napięcie spowodowane niewiedzą, ale także zbyt dużym nasileniem informacyjnym. To co dla nas wydaje się mało istotne u dzieci może powodować lęk, histerię, symulowanie choroby, by zwrócić na siebie uwagę, a nawet zachowania niepożądane. Pamiętajmy też o naszych postawach, emocjach, które dzieci bacznie obserwują. To jak się z nimi komunikujemy, wyjaśniamy trudne tematy jest dla nich papierkiem lakmusowym powagi sytuacji. Nie okłamujmy ich, nie demonizujmy, ale też nie lekceważmy ich obaw, po prostu wyważajmy nasz przekaz. Do rzeczy pożytecznych w obliczu epidemii nie należy: histeryzowanie, ograniczanie się w rozmowach do tematu choroby, oczekiwanie na potencjalne zarażenie, śledzenie przez większą część dnia informacji o chorobie. Do rzeczy pożytecznych należy: przestrzeganie zaleconych środków ostrożności dotyczących izolacji i higieny, zaangażowanie w sprawy codzienne, chęć do podejmowania różnych inicjatyw, jako przeciwieństwo stagnacji i pogrążania się w niemocy.

Nauczyciele mają zapewnić uczniom możliwość nauki, podczas której będą powtarzać i poszerzać materiał. Gdy wrócą do szkoły i do normalnych zajęć, będą dalej realizować podstawę programową.

Pomoc w uczeniu się, z pewnością jest znaczącym elementem wsparcia dzieci i stworzeniem namiastki normalności. Ustalmy z nimi plan dnia, wyznaczając czas na lekcje, czas na zabawę i czas na wspólne np. oglądanie filmów, gry planszowe, czy prace domowe.

Życzę Państwu zdrowia, wytrwałości i sił w zmaganiach z codziennością.

Anna Sawicka – pedagog szkolny