W marcu 2025 r. klasę 2 b odwiedziła Pani Beata Tumiel (mama naszego ucznia), która opowiedziała o swojej pracy – higienistki stomatologicznej. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, kto to jest i co robi higienistka stomatologiczna, jakie są rodzaje zębów oraz skąd się bierze próchnica. Uczniowie dzielili się własnymi doświadczeniami z pobytu u stomatologa i wiedzy na temat mycia zębów oraz dbania o nie. Pani Beata uświadamiała dzieci jak można obniżyć występowanie próchnicy i zapobiegać chorobom związanym z zębami. Zwracała uwagę jak ważna w walce z chorobą zębów jest właściwa dieta ograniczająca jedzenie cukrów. Pod czujnym okiem naszego specjalisty dzieci uczyły się prawidłowo myć swoje zęby. Bardzo dziękujemy Pani Beacie za upominki, za zaangażowanie i przedstawienie uczniom w ciekawy sposób jak ważne jest dbanie o higienę i zdrowie jamy ustnej.
Poznajemy zawody naszych rodziców – higienistka stomatologiczna
„Mali ogrodnicy” z klasy II b
Wiosna w ogrodzie to czas rozpoczęcia prac porządkowych i pielęgnacyjnych. To także okres przygotowań do nowego sezonu. Jakie prace należy wykonać wiosną w ogrodzie? Na to pytanie znają odpowiedź dzieci z klasy II b. Uczniowie postanowili zorganizować „Klasowy ogródek na parapecie”. Cała klasa wzięła się do pracy, jak przystało na prawdziwych ogrodników. Dzieci dzieliły się spostrzeżeniami i rozmawiały pod kierunkiem nauczyciela na temat warunków rozwoju roślin. Następnie zostały przygotowane stanowiska pracy. Po wysianiu i posadzeniu warzyw uczniowie ustawili kubeczki, doniczki z roślinami na parapecie. „Klasowy ogródek” został udekorowany kolorowymi etykietami. Teraz „mali ogrodnicy” prowadzą obserwacje swoich upraw, które dokładnie notują w Dzienniczku Obserwacji Rośliny i z niecierpliwością czekają na plony.
SZKOŁA MIĘDZYPOKOLENIOWA
Podziękowania
Za nami 26 edycja akcji Caritas ,,TAK. Pomagam!”. W sobotę 29 marca 16 wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas dyżurowało przy sklepowych wózkach, zachęcało do udziału w zbiórce oraz liczyło zebrane produkty.
Serdecznie dziękuję wszystkim Wolontariuszom, którzy z zapałem realizowali uczynki miłosierdzia, niosąc pomoc samotnym, biednym i tym, którzy potrzebują wsparcia. Gorące podziękowania składam również Rodzicom, którzy zadbali o transport i służyli pomocą przy organizacji zbiórki.
Opiekun Szkolnego Koła Caritas - Iwona Strzałko
2
Wycieczka klasy 7b
28 marca uczniowie klasy 7b, pod opieką wychowawczyni Moniki Turczyńskiej oraz Pani Agnieszki Wałejko, udali się na wycieczkę do Białegostoku. Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w muzeum historycznym, gdzie młodzież obejrzała makietę przedstawiającą barokowy Białystok oraz poznała najstarsze i najciekawsze zabytki tego miasta. W części warsztatowej uczniowie pomalowali bawełniane torby, tworząc niepowtarzalną pamiątkę z Białegostoku. Następnym etapem wycieczki był seans w kinie. Film pt. „100 dni do matury” opowiadał historię Kapsla, który aby ocalić przyjaciół od trudów wkraczania w dorosłość, zamierza włamać się do innowacyjnego systemu Ministerstwa Edukacji i zmienić wyniki matur. Do brawurowej akcji angażuje grupę licealistów z najmniejszymi szansami na zdanie matury oraz… dawno niewidzianego, pełnego kontrowersyjnych życiowych mądrości dziadka. Po skończonej projekcji uczestnicy wyjazdu skusili się jeszcze na małe co nieco.
SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
W dniach 26-27.03.2025 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli uczestniczyli w Szkolnych Rekolekcjach Wielkopostnych. Słowo Boże skierował do nas ojciec Józef Makarczyk z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.
Jesteśmy wdzięczni Ojcu Józefowi za poruszenie naszych sumień, przypomnienie prawd wiary i przybliżenie sylwetki świętego Maksymiliana, franciszkanina, który zdecydował się na śmierć w Auschwitz, ratując życie innego więźnia.
Bardzo dziękujemy Panu Wójtowi Wojciechowi Cybulskiemu za zorganizowanie wszystkim uczniom transportu oraz firmie Wschód Express za bezpieczny przewóz.
1
NABÓR DO KLASY IV SPORTOWEJ
Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Dobrzyniewie Dużym ogłasza nabór na rok szkolny 2025/2026 do IV klasy sportowej ogólnorozwojowej.
WITAMY WIOSNĘ
21 marca z okazji powitania wiosny nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zorganizowali konkurs "Mam Talent", który prowadziła Pani Jasia Kozakiewicz. Uczestnikami byli przedstawiciele klas I-III. Dzieci zaprezentowały na scenie umiejętności wokalne, taneczne, recytatorskie, grę na instrumencie oraz eksperymenty. Jury, złożone z wychowawców klas, przyznało dyplomy i nagrody najlepszym uczestnikom. A trzeba przyznać, że wybór był bardzo trudny. Pozostałe dzieci otrzymały nagrody pocieszenia.
W trakcie oczekiwania na werdykt klasa III A zaprezentowała skecz, w którym dziennikarze starali się dowiedzieć, czy mieszkańcy Dobrzyniewa Dużego wyczekują już wiosny. Następnie przeprowadzili konkurs dotyczący ochrony środowiska naturalnego, w którym wzięli udział przedstawiciele każdej klasy. Dzieci poddane zostały wiosennym zadaniom, np. jak segregować śmieci. Występ został przygotowany pod kierunkiem Pani Karoliny Koczewskiej.Wszystkim uczestnikom "Mam Talent" serdecznie gratulujemy! Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszych uczniów i wychowawców klas I-III wiosna zawita do nas na dobre, a wraz z nią ciepłe dni, z których będziemy czerpać radość. 😊
22
Wycieczka klas drugich do Białegostoku
W dniu 18 marca 2025 r. uczniowie klas drugich z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Dobrzyniewie Dużym pojechali na wycieczkę do Białegostoku.
Niezapomnianą lekcją techniki było zwiedzanie Wystawy Głównej w Epi Centrum Nauki. Uczniowie na przestrzeni poznawczej mieli do dyspozycji sto stanowisk doświadczalnych. Drugim punktem wycieczki była wizyta na Stadionie Miejskim. Dzieci spacerując po obiekcie obejrzały: imponującą galerię zdjęć, szatnie piłkarzy, salę konferencyjną oraz najważniejsze miejsce dla widzów, czyli boisko oraz trybuny. Wycieczka była wspaniałą okazją do wspólnej zabawy, rozwoju kreatywności dla pasjonatów sportu, nauk przyrodniczych i technicznych.
4
Z wizytą w muzeum…
13 marca 2025 roku klasy szóste udały się na wycieczkę. Pierwszym jej punktem była wizyta w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, które mieści się w Pałacu Branickich. Uczniowie mieli okazję obejrzeć ekspozycję, która obejmowała: „Tajemnice dawnej apteki”, „Szpital polowy”, „Gabinet stomatologiczny”, „Gabinet anatomiczny”, „Gabinet okulistyczny” oraz „Gabinet rentgenowski”. W czasie zajęć uczestnicy wykonali oryginalny odlew gipsowy Pałacu Branickich, który mogli zabrać na pamiątkę. Bardzo polecamy wizytę w muzeum; to niezwykle ciekawe miejsce warte zobaczenia.
Potem pojechaliśmy do Strefy Wysokich Lotów, gdzie pod okiem trenerów odbyliśmy lekcję WF-u połączoną z lekcją języka polskiego, gdzie motywem przewodnim był „Hobbit”.
9
Wycieczka klas pierwszych
14 marca klasa Ia i Ib wybrały się na wycieczkę do Białegostoku. Dzieci odwiedziły Muzeum Wojska i uczestniczyły w zajęciach: "Wojskowa maskotka" oraz "Kto bronił naszych granic". Uczniowie uczyli się właściwego zachowania na ekspozycjach muzealnych, zapoznali się z pierwszymi terminami związanymi z wojskiem oraz uczyli się postaw patriotycznych. Warsztaty zakończyły się wykonaniem prac plastyczno-technicznych. Po skończonych zajęciach muzealnych pierwszaki udały się na spacer do Ogrodów Pałacu Branickich.
23
Konkurs ortograficzny
13 marca odbył się XVII Gminny Konkurs Ortograficzny w Obrubnikach. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klas czwartych oraz piątych: Aniela Kosińska, Amelia Woźniewska, Martyna Łapińska oraz Kornelia Pieńczykowska. Aniela Kosińska oraz Martyna Łapińska zajęły trzecie miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Gratulujemy wszystkim uczestniczkom.
Kultura językowa zaczyna się tam, gdzie się zaczyna świadomość językowa, gdy ludzie nie tylko mówią, lecz zastanawiają się także nad tym, jak mówią, gdy zaczynają sprawdzać nieświadome poczucie językowe.
Jerzy Bralczyk
Zajęcia kulinarne 13.03
Dziś na śniadanie uczniowie usmażyli placuszki z jabłkiem.
Zajęcia kulinarne
Na ostatnich zajęciach kulinarnych (6 marca) uczniowie robili typowe śniadanie, czyli kanapki - zdrowe, kolorowe i smaczne.
4
Tłusty czwartek...
W tłusty czwartek 27 lutego 2025 roku, zgodnie z tradycją, przyszli kucharze podczas koła kulinarnego usmażyli pączki serowe.
4
LUTY MIESIĄCEM BEZPIECZNEGO INTERNETU
Zapraszamy do obejrzenia plakatów wykonanych przez uczniów klas IV-VIII po kierunkiem Pani M. Rutkowskiej w ramach Dni Bezpiecznego Internetu. Razem zmieniamy Internet na lepsze...
3
Audycja muzyczna
Kolejna w tym roku szkolnym audycja muzyczna dla klas I-III nosiła tytuł: "Wierszyki pełne muzyki" i była poświęcona twórczości Jana Brzechwy. Dzieci brały udział w zabawach zaproponowanych przez muzyków oraz wspólnie śpiewały znane piosenki, m.in.. "Kaczka dziwaczka", "Na wyspach Bergamutach", "Witajcie w naszej bajce".
1
Wycieczka klasy Va i Vb
W dniu 19.02.2025r. klasa V a i V b uczestniczyły w wycieczce do Epi-Centrum Nauki w Białymstoku. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem rozpoczęli zwiedzanie wystawy, gdzie przy niemal 100 stanowiskach doświadczalnych mogli samodzielnie zdecydować jaką dziedzinę nauki będą poznawać poprzez przeniesienie się do trochę innego świata – świata nauki przez doświadczanie. Było w czym wybierać między innymi: optyka, telekomunikacja, transport, medycyna, robotyka, mechanika.
Następnie wybraliśmy się na spektakl „ Trzej Muszkieterowie” podczas, którego klasy mogły bliżej poznać zawód aktora, scenarzysty i dźwiękowca.
1
Dzień Bezpiecznego Internetu
18 lutego 2025 r. odbył się w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu, w którym uczestniczyły klasy I-IV. Wydarzenie przygotowały uczennice klasy IVa i IVb pod kierunkiem Pani Magdaleny Bibik. Dzieci obejrzały film pt. "Klikam z głową", prezentację multimedialną, krótką inscenizację pt. "Bezpieczeństwo w sieci" oraz wysłuchały trzech piosenek wykonanych przez: kl. Ib - "Mój komputer", kl. IVa - "Sieć", kl. IVb - "Z internetem świat jest bliski". Na zakończenie przedstawiciele zaproszonych klas wzięli udział w krótki quizie dotyczącym bezpieczeństwa w sieci.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. W Polsce jest obchodzony od 2005 roku. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Uczniowie klas V-VIII w ramach tego wydarzenia przygotowywali (pod kierunkiem nauczycieli informatyki) prezentacje multimedialne, plakaty, komiksy lub oglądali filmy edukacyjne poświęcone tej tematyce.
5
Zajęcia kulinarne
Na czwartkowych zajęciach kulinarnych uczniowie samżyli naleśniki. Sprawiło im to dużą frajdę.