Na ostatnim kole kulinarnym zrobiliśmy wyśmienity makaron z pesto.
Wyposażenie kuchni zostało zakupione w ramach Laboratoriów Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci
Na ostatnim kole kulinarnym zrobiliśmy wyśmienity makaron z pesto.
Wyposażenie kuchni zostało zakupione w ramach Laboratoriów Przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci
W dniu 24.04.2024 r. klasy 7a, 7b i 6b wybrały się na jednodniową wycieczkę edukacyjną do Łodzi.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy w ZOO i Orientarium. Uczniowie mieli okazję obejrzeć mnóstwo gatunków zwierząt i ptaków. Główną atrakcją był podwodny tunel o długości 26 metrów, w którym podziwiać można było zwierzęta i rośliny morskie.
Nasze zwiedzanie kontynuowaliśmy spacerując po ulicy Piotrkowskiej. W większości miast centralnym punktem jest rynek – w Łodzi jest to ulica, licząca aż 4 kilometry. Okazałe kamienice, pokazujące pełne bogactwo architektury XIX wieku, do tego miejskie pałace, oryginalne pomniki, a w podwórzach kolejne wyjątkowe miejsca do odkrycia – ogrody, fabryki, czy kamienice ozdobione tysiącem małych lusterek. Idąc ulicą Piotrkowską zobaczyliśmy Ławeczkę Tuwima, Kufer Reymonta, Fotel Jaracza oraz Pomnik Lampiarza, Aleję Gwiazd znajdującej się na szlaku filmowym. Poznaliśmy historię, jak doszło do tego, że Łódź z małej osady stała się jednym z największych polskich miast. Zwiedziliśmy Manufakturę, olbrzymie centrum handlowo-rozrywkowe powstałe na terenie dawnej fabryki włókienniczej. Te historyczne miejsca zostały odrestaurowane w taki sposób, aby współczesny mieszkaniec Łodzi i turysta mógł jednocześnie zanurzyć się w historii, i ciekawie spędzić czas.
Swoją przygodę zakończyliśmy w Centrum Nauki ”Eksperymentarium” - ośrodek, w którym nauka nie ma tajemnic. W Centrum Nauki i Techniki odwiedziliśmy ponad 150 stanowisk ekspozycyjnych: maszynownia, pompownia, kotłownia, rozdzielnia, zmiękczalnia czy chłodnia kominowa z tarasem widokowym.
Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do domów!
30 kwietnia klasa Ia i Ib były na wycieczce edukacyjnej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej i uczestniczyły w warsztatach ,,Nie święci garnki lepią”.
Uczniowie klas I-IV wzięli udział w konkursie na plakat poświęcony temu doniosłemu wydarzeniu. Wykonali ciekawe prace uwzględniające twórców konstytucji oraz czas i miejsce jej uchwalenia.
Natomiast dziewczęta i chłopcy z klas V-VIII wykazywali się wiedzą historyczną, rozwiązując krótki test.
Uczniowie zmierzyli się też z tworzeniem haiku o tematyce patriotycznej. Z największym zaangażowaniem pracowała młodzież z klasy VII B, dziewczęta z klasy IV A oraz uczennica klasy VI B Beata Pajołek.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w maju.
Dziękuję Gronu Pedagogicznemu i Uczniom ZSP w Dobrzyniewie Dużym za zaangażowany udział!
Barbara Ciołko
Kwiecień to miesiąc szczególnie poświęcony osobom z zaburzeniem Spektrum Autyzmu. W ramach przybliżania informacji na temat tego zaburzenia uczniom naszej szkoły klasę 5 B odwiedzili przedstawiciele Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Białymstoku z prelekcją oraz warsztatami pt. „Uczeń ze spektrum autyzmu. Te same zmysły - inne odczucia”. Uczniowie dowiedzieli się, jak funkcjonują zmysły osób w spektrum autyzmu, jakie są charakterystyczne objawy zachowań dla tego zaburzenia oraz poznali formy wsparcia terapeutycznego. Przeprowadzone warsztaty pomogły uczniom wczuć się w odczuwanie świata zewnętrznego przez osoby w spektrum autyzmu. Serdecznie dziękujemy naszym gościom i mamy nadzieję na dalszą współpracę w szerzeniu wiedzy na temat autyzmu.
Kwiecień to Światowy Miesiąc Świadomości Autyzmu. Dzięki #FundacjaAjak nasza szkoła wzięła udział w niebieskiej akcji #Ajakbox. Nasze przedszkolaki oraz uczniowie klasy 1 B mogli lepiej zrozumieć jak funkcjonują zmysły osób w spektrum autyzmu oraz przede wszystkim dowiedzieć się, że WSZYSCYJESTEŚMI RÓŻNI, PRZEZ CO WYJĄTKOWI I MOŻEMY UCZYĆ SIĘ OD SIEBIE NAWZAJEM WSPANIAŁYCH RZECZY. Serdecznie dziękujemy Fundacji A jak... za tajemnicze pudełko wypełnione niespodziankami.
Podczas ostatnich zajęć kulinarnych usmażyliśmy pyszny chlebek w jajku.
16 kwietnia 2024r. klasy 3a i 3b uczestniczyły w wycieczce do Białegostoku. Uczniowie odwiedzili Muzeum Pamięci Sybiru. Dzieci wzięły udział w warsztatach edukacyjnych pt. "Miś, który został żołnierzem" oraz zwiedzały to niezwykłe miejsce.
W sobotę 13 kwietnia 2024r. na zakończenie Tygodnia Miłosierdzia odbyła się uroczysta Gala Wolontariatu Caritas Archidiecezji Białostockiej „Dobra jest więcej”, w której wzięli udział Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas. Podczas gali obecni byli również Pani Dyrektor Wanda Różańska, Pan Wicedyrektor Robert Królik, opiekun Szkolnego Koła Caritas Pani Iwona Strzałko oraz Rodzice.
Nasi wolontariusze przygotowali na konkurs film opowiadający o działalności charytatywnej Szkolnego Koła Caritas. Ich kreatywność, zaangażowanie a przede wszystkim dobro, które czynią na co dzień, zostały docenione przez jury konkursu, które przyznało nam zaszczytne pierwsze miejsce. Ta wyjątkowa nagroda świadczy nie tylko o talentach naszych uczniów, ale także o zaangażowaniu całej społeczności szkolnej w działania charytatywne.
Pierwsze miejsce w konkursie WYOBRAŹNIA MIŁOSIERDZIA stanowi inspirację dla nas wszystkich do kontynuowania dzieła miłosierdzia.
Lekcja historii, na której uczniowie mieli okazję przenieść się do czasów, gdy Polska była pod zaborami, odbyła się w naszej szkole dnia 16 kwietnia. Dzieci poznały najważniejsze fakty dotyczące walk powstańczych Polaków, nazwy broni, stroju żołnierskiego z tamtych czasów. Były też elementy musztry, które szczególnie przypadły do gustu chłopakom oraz krótki kurs na sanitariuszki dla dziewczynek.
12 kwietnia 2024 roku W Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku odbył się wojewódzki konkurs piosenki poetyckiej "Wiosenny powiew". Wzięło w nim udział dwoje uczniów naszej szkoły. Julia Panasiuk z kl. V a otrzymała wyróżnienie w kategorii klas IV- VI, natomiast Mateuszowi Waszkiewiczowi z klasy VIII jury przyznało nagrodę w kategorii klas VII-VIII. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Warsztaty dziewiarskie „idą pełną parą”. Na każdych zajęciach pojawiają się nowe osoby i nie zraża ich nawet wczesna godzina zajęć (poniedziałek 7.15).
Każdy może znaleźć tu coś, co go zainteresuje: szydełkujemy, uczymy się robić na drutach, tkamy, poznajemy podstawy haftu szydełkowego. Przed Świętami Wielkanocnymi powstały u nas urocze zajączki, które ozdobiły świąteczne stoły młodych dziewiarek.
Zapraszamy do naszego grona.
10 kwietnia 2024 r. po raz dziesiąty zorganizowano w ZSP w Dobrzyniewie Dużym Forum Szkół Ponadpodstawowych, w którym wzięło udział 15 placówek. Uczniowie VIII klas z naszej szkoły, a także szkół z terenu gminy, mieli możliwość uzyskania informacji nt. oferty kształcenia w poszczególnych typach szkół zarówno od uczących się tam uczniów jak też nauczycieli.
Wszystkim życzymy udanej rekrutacji.
Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy.
Ostatnia w tym roku szkolnym audycja muzyczna dla klas I-III odbyła się 12 kwietnia 2024 r. i nosiła tytuł "Jak nuty uciekły w świat". Dziękujemy grupie ARTE MUZA za całoroczną podróż muzyczną, Pani Ani Laskowskiej za organizację audycji w naszej szkole i Rodzicom za finansowanie tego przedsięwzięcia. Do usłyszenia w następnym roku szkolnym. :)
Na dzisiejszym kole kulinarnym młodzież ugotowała bardzo smaczną zupę pomidorową z makaronem.
W dniu 10 kwietnia uczniowie klas czwartych uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Przygodę zaczęliśmy od spaceru do Pałacu Prezydenckiego i po Starym Mieście. Następnie zwiedziliśmy Stadion Narodowy, który moźe pomieścić na trybunach 58 tys. kibiców. Zobaczyliśmy strefę VIP, trybuny, szatnie oraz salę konferencyjną. Ostatnim punktem wycieczki byla Manufaktura czekolady, gdzie każdy uczeń wykonał tabliczkę czekolady. Wyjazd na długo zostanie w naszej pamięci.
Powered by aSc EduPage