Klasa I b w dniu 18 grudnia 2024r. uczestniczyła w specjalnym spotkaniu z Panią Justyną Kaczyńską - mamą Amelki. Pani Justyna na co dzień wykonuje zawód higienistki stomatologicznej. Opowiedziała dzieciom o swojej pracy oraz przypomniała zasady dbania o higienę jamy ustnej. Pierwszaki wiedzą już, jak zostać bohaterem pięknego, zdrowego uśmiechu. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali prezenty - worki z pastą do zębów i specjalnymi nalepkami. Dziękujemy Pani higienistce, która podzieliła się z nami swoją wiedzą oraz obdarowała dzieci prezentami. Prawie jak Święty Mikołaj... 😉
Jak dbać o piękny uśmiech...
- 5
Hej kolęda, kolęda...
16 grudnia uczniowie klas I-III uczestniczyli w kolejnej audycji muzycznej. Tym razem artyści wprowadzili nas w klimat świąteczny. Pokazali dzieciom dawne zwyczaje kolędowania z Gwiazdą. Podczas występu nie zabrakło barwnych postaci, tj.: Turoń, Trzej Królowie, Diabeł i Anioł. Mieliśmy okazję wspólnie zaśpiewać kolędy i pastorałki. Było zabawnie i ciekawie. Wszyscy bawili się wyśmienicie.
Magia kina
Uczniowie klas 6a, 7a oraz 7b, wśród ferworu nauki, starań, o jak najlepsze zakończenie I semestru, mogli znaleźć chwilę wytchnienia dzięki wyjściu do GCK w Dobrzyniewie Dużym, gdyż zawitało tam profesjonalne kino Cinema Lumiere. 11 grudnia młodzież, pod opieką pani Agnieszki Wałejko, pani Moniki Turczyńskiej i pana Marka Jamiołkowskiego, udała się na projekcję filmu pt. „Game On”, który opowiadał o zmaganiach nastolatków ze Sztuczną Inteligencją. Młodzi widzowie do końca seansu zastanawiali się, czy bohaterom uda się ocalić świat.
Jesienne zajęcia z Photonami
Uczniowie klas I-III w miesiącach jesiennych brali udział w zajęciach z robotami Photonami. Klasa III b doskonaliła umiejętności kodowania i programowania robotów oraz mile spędzała czas. Klasa I b, która pierwszy raz zetknęła się z Photonami podczas zajęć rozwijających, okazywała szczególną radość w trakcie pierwszych ćwiczeń i zabaw. Zajęcia odbywały się w ramach udziału naszej szkoły w ogólnopolskim programie Laboratoria Przyszłości.
17
Udział Oli Kucharczuk - uczennicy kl. VI w spotkaniu integracyjnym z rówieśnikami z SP Nr 46 Specjalnej w Białymstoku
11.12.2024 roku nasza uczennica - Aleksandra Kucharczuk spotkała się z rówieśnikami SP Nr 46 Specjalnej w Białymstoku, by zaprezentować im książkę swego autorstwa pt. „Ola”. Do napisania tej książki zachęciła ją Pani Celina Zubrycka i to ona przez ponad rok, podczas prowadzonych zajęć, wspierała Olę w spisywaniu swoich przemyśleń. Z powodu słabych mięśni Ola nie porusza się samodzielnie i nie słychać jej głosu, gdy mówi - porozumiewa się bezgłośnie. Dlatego też na spotkanie przybyła ze swoją mamą, pełniącą rolę tłumacza. Uczniowie SP Nr 46 mieli okazję usłyszeć fragmenty stworzonej przez Olę książki, której główną bohaterką jest sama autorka. W opowieści pojawia się również uwielbiana przez Olę wokalistka - Sanah, a nawet Magda Gessler - znana wszystkim z programów telewizyjnych. Po wysłuchaniu fragmentów książki, młodzież wzięła udział w quizie dotyczącym treści opowiadania. Podczas spotkania rówieśnicy zadawali Oli mnóstwo pytań, również tych niezwiązanych z powstaniem książki. Chcieli ją bliżej poznać i jak najwięcej się o niej dowiedzieć. Opowiadali też o sobie, swoich upodobaniach i zainteresowaniach, a niektórzy je nawet zaprezentowali. Ola miała też okazję poznać podopieczną klasy ósmej - cudną chomiczkę o wdzięcznym imieniu Bella, dzięki której przełamała swoją niechęć do gryzoni. Na zakończenie spotkania rówieśnicy wręczyli Oli kartki z życzeniami świątecznymi. To był dzień pełen wrażeń i pozytywnych emocji. I wygląda na to, że nie po raz ostatni Ola gościła w SP Nr 46 w Białymstoku, ponieważ już teraz otrzymała zaproszenie na kolejne spotkanie. :)
11
PRZEDŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
Serdecznie dziękuję każdemu, kto wspomógł przedświąteczną zbiórkę żywności. Zebrane produkty zostały przekazane przez Panią Dyrektor sokólskiej grupie pomocy „Skrawek Nieba”. Dzięki uprzejmości księdza Aleksandra Dobrońskiego część produktów została przekazana Polakom żyjącym na Wileńszczyźnie. Przygotowaniem paczek zajęli się niezawodni Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas.
Opiekun SKC Iwona Strzałko
XXII GMINNY TURNIEJ GIER I ZABAW "OLIMPIJKA"
Dnia 11 grudnia 2024 roku w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Gier i Zabaw „Olimpijka”. W zawodach sportowych uczestniczyli uczniowie klas I-III ze szkół podstawowych z terenu gminy Dobrzyniewo Duże. Gościliśmy zawodników ze szkoły w Fastach, Nowym Aleksandrowie, Obrubnikach i Pogorzałkach. Organizatorem imprezy była Pani Janina Kozakiewicz. Sędziowali opiekunowie z poszczególnych szkół. Nad przebiegiem imprezy czuwało powołane Jury. Dyplomy i puchary wręczał Pan Wicedyrektor Robert Królik.
Serdecznie gratulujemy zawodnikom ze wszystkich szkół gminnych oraz dziękujemy za wspólną zabawę. 😊
2
Klasy trzecie w Jumper Parku
Klasy 3A i 3B w ramach prezentu mikołajkowego pojechały na zajęcia sportowe do Jumper Parku. Na uczniów czekało mnóstwo atrakcji, m.in. skoki na trampolinie, gra w piłkę nożną oraz zawody sportowe. Po 2-godzinnej zabawie wszyscy w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły. Zajęcia w Jumper Parku polecany każdemu. 😊
15
Podziękowania
W sobotę 7 grudnia trzynastu wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas wzięło udział w zbiórce żywności, organizowanej przez Caritas Archidiecezji Białostockiej. Dzięki zaangażowaniu naszych, wspaniałych wolontariuszy zebraliśmy 86 kg produktów spożywczych, które już niebawem trafią na stoły świąteczne najbardziej potrzebujących z naszego regionu.
Wszystkim Wolontariuszom, którzy zaangażowali się w tę zbiórkę oraz ich Rodzicom składam serdeczne podziękowania.
Iwona Strzałko
Opiekun Szkolnego Koła Caritas
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, oraz promowanie ich praw i równości. To także doskonała okazja, by uświadomić sobie, jak ważne jest, abyśmy wszyscy traktowali siebie nawzajem z szacunkiem i wspierali osoby, które potrzebują naszej pomocy.
Dzień ten przypomina, że niepełnosprawność to tylko jedna z cech osoby, a każdy człowiek, niezależnie od swoich trudności, ma ogromny potencjał i wartość. Niezależnie od tego, czy chodzi o osoby z ograniczoną sprawnością ruchową, słuchową, wzrokową, czy intelektualną, każdy zasługuje na szansę, by pełnoprawnie uczestniczyć w życiu społecznym, edukacyjnym i zawodowym.
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest także okazją, by wyrazić solidarność z osobami z niepełnosprawnościami i wspierać działania na rzecz ich integracji, edukacji i dostępu do równych szans. Warto pamiętać, że małe gesty – jak pomoc w codziennych czynnościach, czy uprzedzenia wobec innych – mogą mieć wielkie znaczenie w budowaniu bardziej otwartego i wspierającego społeczeństwa.
83
W naszej świetlicy...
Wycieczka do Radia Jard
Uczniowie klasy 8 A i B podczas listopadowej wycieczki mieli okazję zobaczyć, jak wygląda realizacja programów radiowych na żywo. W ramach poznawania zawodów uczniowie poznawali wymagania i predyspozycje potrzebne do pracy w zawodach związanych z pracą w radiu. Pod opieką redaktora naczelnego i dyrektora programowego Andrzeja Ryczkowskiego, którego można określić, że żyje i oddycha radiem, zapoznali się z historią rozgłośni Radia Jard i specyfiką pracy w mediach. Podczas zwiedzania studia nagraniowego i oglądania na żywo dziennikarzy Patryka Śledzia i Leszka Grzegorczyka realizujących program, mogli przyjrzeć się technicznym aspektom pracy radiowca. Poznali między innymi historię radia w Polsce oraz na świecie, a także słownik pojęć radiowych. Uczniowie mieli szansę przekonać się, w jaki sposób powstaje informacyjny serwis radiowy.
Małgorzata Choncer
5
Andrzejki w klasach I-III
26 listopada klasy I-III uczestniczyły w zabawie andrzejkowej. Tradycyjnie stoiska z wróżbami zostały przygotowane przez uczniów klas trzecich. Następnie dzieci bawiły się na dyskotece prowadzonej przez Pana Bartka Zawadzkiego, któremu serdecznie dziękujemy za wspaniałą rozrywkę! 😊
28
Kolejny etap zawodów tenisa stołowego za nami.
W poniedziałek 18 i wtorek 19 listopada nasza szkoła była gospodarzem Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej Grupy Południowej (półfinał województwa) w Drużynowym Tenisie Stołowym chłopców i dziewcząt. W turnieju klas 4-6 wystartowało najlepszych 8 drużyn chłopców i 5 drużyny dziewcząt z powiatów: białostockiego, hajnowskiego i bielskiego a w turnieju klas 7-8 odpowiednio 10 i 6 drużyn z powiatów: białostockiego, hajnowskiego, bielskiego i monieckiego. Zwycięskie szkoły zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami a zawodnicy medalami ufundowanymi przez NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty w Białymstoku.
Nasi uczniowie spisali się bardzo dobrze. W kategorii klas młodszych dziewczęta zajęły 4 miejsce natomiast chłopcy zdobyli złote medale 🥇 i uzyskali awans do finału wojewódzkiego. W klasach starszych naszą szkołę reprezentowały dziewczęta z klasy 7a i spisały się również znakomicie. Po emocjonujących meczach zajęły 1 miejsce i również jak ich młodsi koledzy zagrają w finale wojewódzkim, który również odbędzie się w naszej szkole 2 i 3 grudnia. W rolę sędziów znakomicie ponownie wcielili się nasi uczniowie 👏.
Szkołę reprezentowali: Amelia Woźniewska, Julita Roszkowska, Maja Rubin, Błażej Perkowski, Filip Żmiejko, Jakub Jaruszewski, Michał Ignatowski, Hubert Cylwik, Lena Lach, Wiktoria Świsłocka, Oliwia Kamińska, Aleksandra Błaszczuk.
Nauczyciele: Marek Jamiołkowski, Bartłomiej Zawadzki.
3
ZEBRANIE RODZICÓW
Serdecznie zapraszamy Rodziców uczniów klas I-VIII na zebranie, które odbędzie się w środę 27 listopada 2024 roku o godzinie 16.30 w następujących salach:
Klasa 1a - s. 25
Klasa 1b - s. 22
Klasa 2a - s. 24
Klasa 2b - s. 20
Klasa 3a - s. 21
Klasa 3b - s. 26
Klasa 4a - s. 02
Klasa 4b - s. 16
Klasa 5a - s. 03
Klasa 5b - s. 05
Klasa 6a - s. 01
Klasa 6b - s. 04
Klasa 7a – s. 15
Klasa 7b - s. 13
Klasa 8a - czytelnia
Klasa 8b - s. 06
Cyrk w naszej szkole
25 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć występ cyrkowy. Zabawa była doskonała. 😊
21
Kolejny konkurs piosenki
Nasza uczennica - Julia Panasiuk wzięła udział w Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Patriotycznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Przesłuchania odbyły się 12 i 13 listopada. Uroczyste podsumowanie Przeglądu i wręczenie nagród odbyło się 22 listopada 2024 roku w Młodzieżowym Domu Kultury ZPO nr 2 w Białymstoku. Okazało się, że piosenką z repertuaru Danuty Rinn „Polskie skrzydła”, Julka wyśpiewała wyróżnienie. Trzeba wspomnieć, że konkurencja była ogromna. Jesteśmy bardzo dumni z jej występu, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
„Dzieciństwo bez przemocy”
20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać uwagę wszystkich na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami.
Nasza Szkoła bierze udział z tej okazji w kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”.
Kampania koncentruje się na:
- uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
- wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
- promowaniu idei uważnego rodzicielstwa,
- promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Inauguracja kampanii odbyła się 8 października br. w Sejmie RP. Szczególnym, symbolicznym momentem akcji jest właśnie jej finał 20 listopada. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce będą podświetlane na czerwono.
Z tej okazji My jako społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrzyniewie Dużym założyliśmy kolor czerwony – pokazując, że pamiętamy i jesteśmy świadomi!
2
"Milion dzieci modli się na różańcu"
Karaiby w listopadzie
Uczniowie klas 5 i 6 mieli szczęście w połowie listopada skorzystać z uroków słońca, wody i palm w parku wodnym Suntago. Wszyscy bawili się znakomicie na licznych zjeżdżalniach, basenie z falami morskimi, rwącej rzece i basenie termalnym z jacuzzi. Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że był to the best wyjazd ever! 😀
25