INFORMACJA O PRZEBIEGU EGZAMINU ÓSMOKLASISTY DLA RODZICÓW
(PRAWNYCH OPIEKUNÓW) ORAZ UCZNIÓW
I. HARMONOGRAM PRZEBIEGU EGZAMINÓW
Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 odbędzie się w dniach 13 -14-15 maja 2025r.
Egzamin ósmoklasisty przez trzy kolejne dni rozpoczyna się o godzinie 9:00:
1. pierwszego dnia (wtorek)– egzamin z języka polskiego, który trwa 150 minut – czas wydłużony do 225 minut
2. drugiego dnia (środa) – egzamin z matematyki, który trwa 125 minut – czas wydłużony do 190 minut
3. trzeciego dnia (czwartek)– egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 110 minut – czas wydłużony do 165 minut.
Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w terminie dodatkowym. Podobnie uczeń, który przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin z danego przedmiotu w terminie głównym.
Terminy dodatkowe egzaminów w roku szkolnym 2024/2025
1. język polski – 10 czerwca 2025 r. (wtorek) – godz. 9:00
2. matematyka – 11 czerwca 2025 r. (środa) – godz. 9:00
3. język obcy nowożytny – 12 czerwca 2025 r. (czwartek) – godz. 9:00
Każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmywalnych/ścieralnych.
Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki – jeśli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
Z dodatkowych materiałów oraz przyborów pomocniczych mogą korzystać zdający, którym dostosowano warunki przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Zdający korzystają ze sprzętu, którego używają w procesie dydaktycznym.
Osoby z chorobami przewlekłym, chore lub niesprawne czasowo mogą korzystać z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę.
II. INFORMACJE DOTYCZĄCE PRZEBIEGU EGZAMNIU
1. W dniu egzaminu uczeń obecny jest w szkole o godz. 8:15.
2. Uczeń powinien posiadać dokument tożsamości i w razie potrzeby go okazać.
3. O godzinie wyznaczonej przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego uczniowie pojedynczo wchodzą do sali i zajmują miejsce przy stolikach, których numery wcześniej wylosowali.
4. Przewodniczący zespołu nadzorującego odstępuje od losowania stolików w przypadku ucznia korzystającego z urządzenie telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację służącą do monitorowania stanu zdrowia, np. w przypadku ucznia ze stwierdzoną cukrzycą korzystającego z pompy insulinowej, w przypadku innych uczniów korzystających z dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu oraz w innych uzasadnionych przypadkach (np. zezwolenie spóźnionemu uczniowi na przystąpienie do egzaminu).
5. Uczeń, który jest chory, może korzystać w czasie egzaminu ósmoklasisty z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę, pod warunkiem że taka konieczność została zgłoszona przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu.
6. Obowiązuje zakaz wnoszenia do sali urządzeń telekomunikacyjnych i korzystania
z nich. W przypadku naruszenia procedury egzamin uczniowi zostanie przerwany.7. Do sali egzaminacyjnej uczniowie mogą wnieść wyłącznie przybory wymienione
w komunikacie o przyborach, tj. przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki również linijkę. W przypadku ucznia korzystającego z urządzenia telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację służącą do monitorowania stanu zdrowia, np. w przypadku ucznia ze stwierdzoną cukrzycą korzystającego z pompy insulinowej, dopuszcza się możliwość wniesienia takiego urządzenia do sali egzaminacyjnej i korzystania z niego w sali.8. Zdający mogą wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody, która powinna stać na podłodze przy nodze stolika.
9. Arkusz egzaminacyjny zawiera:
PRZEDMIOT
ZESZYT ZADAŃ EGZAMINACYJNYCH
KARTĘ ROZWIĄZAŃ ZADAŃ OTWARTYCH
KARTĘ ODPOWIEDZI
język polski
ü
ü
matematyka
ü
ü
ü
język obcy nowożytny
ü
ü
ü
10. Przed rozpoczęciem egzaminu z każdego przedmiotu, w wyznaczonych miejscach arkusza egzaminacyjnego uczeń zamieszcza kod ucznia i numer PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL – serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, oraz naklejki przygotowane przez okręgową komisję egzaminacyjną. Uczeń nie podpisuje arkusza egzaminacyjnego.
Uczeń umieszcza kod ucznia, numer dokumentu tożsamości oraz naklejki:
§ w przypadku arkusza z języka polskiego („100”) – na stronie tytułowej zeszytu zadań egzaminacyjnych oraz na karcie odpowiedzi
§ w przypadku matematyki („100”) – na stronie tytułowej zeszytu zadań egzaminacyjnych, na karcie odpowiedzi oraz na wskazanych stronach karty rozwiązań zadań otwartych
§ w przypadku arkusza z języka obcego nowożytnego („100”) – na stronie tytułowej zeszytu zadań egzaminacyjnych, na karcie odpowiedzi oraz na wskazanych stronach karty rozwiązań zadań otwartych.
11. Uczeń we wskazanym przez przewodniczącego zespołu nadzorującego czasie, sprawdza kompletność arkusza egzaminacyjnego. Pracę z arkuszem rozpoczyna po otrzymaniu pozwolenia od nauczyciela.
12. Sposób zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi w zeszycie zadań egzaminacyjnych oraz nanoszenie poprawek znajdują się na pierwszych stronach arkusza egzaminacyjnego odpowiedniej części egzaminu, w tzw. instrukcji dla ucznia.
13. W czasie trwania egzaminu uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej.
W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali. W przypadku konieczności wyjścia z sali zdający sygnalizuje taką potrzebę przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zezwolenia pozostawia zamknięty arkusz egzaminacyjny na swoim stoliku.14. Obowiązuje samodzielne rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych oraz cisza i zakaz rozmów. W czasie trwania egzaminu uczniom nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich nie komentuje.
Członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego.
15. Jeśli uczeń ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to przez podniesienie ręki, zamyka arkusz i odkłada go na brzeg stolika. Czeka aż członek zespołu nadzorującego sprawdzi kompletność materiałów. Po otrzymaniu zezwolenia wychodzi z sali, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym.
16. Dyslektycy nie nanoszą odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi, zaznaczają ją X wybierając właściwą odpowiedź pod zadaniem.
17. Uczniowie, którzy korzystają z arkuszy egzaminacyjnych w dostosowanej formie, nie kodują zeszytów zadań egzaminacyjnych oraz kart odpowiedzi. Czynności te wykonują członkowie zespołu nadzorującego.
18. Po zakończeniu egzaminu z danego przedmiotu osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego – w obecności zdających – zbierają od uczniów zeszyty zadań egzaminacyjnych z nieoderwanymi kartami odpowiedzi wraz z kartami rozwiązań zadań otwartych i sprawdzają kompletność materiałów.
19. Dodatkowe informacje dotyczące przebiegu egzaminu zostaną uczniom udzielone przez wychowawców.
20. Zdający może sprawdzić wyniki, jakie uzyskał z egzaminu z każdego przedmiotu (zarówno wynik ogólny, jak i wynik za rozwiązanie każdego zadania) w systemie informatycznym ZIU dostępnym pod adresem https://wyniki.edu.pl. Login oraz hasło do logowania przekazuje zdającemu dyrektor szkoły, w której zdający przystępował do egzaminu ósmoklasisty. Wyniki będą dostępne w ZIU 4 lipca 2025 r. od godz. 8:30. Do ZIU można się zalogować również za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
21. Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej tego ucznia, w miejscu i w czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty, tj. od 4 lipca 2025 r. do 5 stycznia 2026r.
22. Wnioski o wgląd są przyjmowane i rozpatrywane od dnia udostepnienia w ZIU-SIOEO informacji o wynikach egzaminu ósmoklasisty, tj. od 4 lipca 2025r., zgodnie z kolejnością wpływu.
Zadania na egzaminie ósmoklasisty
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte
(tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
W grudniu 2024 r. na stronie internetowej CKE opublikowane zostały arkusze egzaminu próbnego, zgodne z nową podstawą programową (www.cke.gov.pl, w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty) oraz na stronie www.oke.lomza.pl
Na wymienionych stronach znajdują się również informatory o egzaminie ósmoklasisty oraz arkusze próbnych egzaminów z poszczególnych przedmiotów. Na ich podstawie można utrwalić/zapoznać się :
- z instrukcją dla ucznia dotyczącą pracy z arkuszem
- sposobem przenoszenia i zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi
- sposobem nanoszenia ewentualnych poprawek w odpowiedziach do zadań zamkniętych
i otwartych.
Unieważnienie egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego może nastąpić w przypadku:
a) stwierdzenia niesamodzielnego rozwiazywania zadań przez ucznia,
b) wniesienia lub korzystania przez ucznia w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych
w komunikacie o przyborach, z wyjątkiem urządzenia telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację mobilną służącą do monitorowania stanu zdrowia ucznia,c) zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu, w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom.
III. WYNIKI I ZAŚWIADCZENIA
Termin ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty, w tym termin przekazania wyników szkołom – 4 lipca 2025r.
Termin przekazania szkołom zaświadczeń i informacji – do 4 lipca 2025r.
Termin wydania zdającym zaświadczeń oraz informacji – 4 lipca 2025r.
Wynik egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu jest przedstawiany w procentach i na skali centylowej.
Wynik w procentach to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń uzyskał za rozwiązanie zadań zawartych w arkuszu egzaminacyjnym. Na przykład jeśli uczeń za rozwiązanie zadań z matematyki zdobył 39 punktów spośród 50 możliwych do zdobycia, to uzyska wynik równy 72%.
Wynik na skali centylowej to odsetek liczby uczniów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż dany uczeń. Na przykład zdający, którego wynik centylowy z matematyki wynosi 82, dowie się, ze 82% wszystkich uczniów, którzy przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z matematyki, uzyskało za rozwiązanie zadań wynik taki sam jak on lub niższy, a 18% uczniów uzyskało wynik wyższy.
Wynik egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu w procentach ustala dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, a wynik na skali centylowej opracowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.