•  

          1. Szkoła posiada własny sztandar i ceremoniał szkolny.
            1. Sztandar szkolny jest dla społeczności szkolnej symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko.
            2. Wygląd sztandaru: Sztandar szkoły ma kształt kwadratu. Rewers jest czerwony. Na tym tle umieszczone jest godło państwowe. Godłem jest orzeł biały z głową ozdobioną złotą koroną zwróconą w prawo. Dziób i szpony również mają złotą barwę. W środkowej części znajduje się Herb Gminy Dobrzyniewo Duże wyszyty srebrną nicią. W górnej części znajduje się nazwa szkoły: Zespół Szkolno Przedszkolny. Pod herbem widnieje napis „W Dobrzyniewie Dużym”  Sztandar ma wymiary 95 na 95 cm  i obszyty jest srebrnymi frędzlami, drzewiec    o wysokości 2 metrów 20 centymetrów zakończony jest okuciem z metalowym orłem.  
            3. Sztandar jest przechowywany na terenie szkoły w zamkniętej gablocie.
            4. Skład osobowy pocztu sztandarowego:

          chorąży – uczeń

          asysta – dwie uczennice

            1. Insygnia pocztu sztandarowego:

          biało - czerwone szarfy założone przez prawe ramię i wiązane pod lewym bokiem. Chorąży i asysta powinni być ubrani w strój galowy.

            1. Kadencja pocztu trwa jeden rok. Wytypowany przez dyrektora nauczyciel staje się na ten czas opiekunem ceremoniału i dba o prawidłowy i godny udział sztandaru w uroczystościach. W czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego następuje przekazanie sztandaru uczniom klas młodszych, którzy wchodzą w skład nowego pocztu sztandarowego.
            2. Kandydatury składu są przedstawiane przez wychowawców na ostatnim posiedzeniu Rady Pedagogicznej w danym roku szkolnym i przez nią są zatwierdzane.
            3. Decyzją Rady Pedagogicznej uczniowie mogą być odwołani ze składu pocztu sztandarowego. W takim przypadku należy uzupełnić skład o brakujące osoby.

          2.Podczas uroczystości na terenie szkoły Sztandar jest wprowadzany na początku uroczystości i opuszcza miejsce uroczystości przed częścią artystyczną.

          3. Udział sztandaru w uroczystościach na terenie szkoły dotyczy:

            1. Uroczystości rocznicowych.
            2. Ważnych uroczystości i świąt szkolnych.

          4.Udział sztandaru w uroczystościach poza terenem szkoły.

            1. Sztandar szkoły może brać udział w uroczystościach organizowanych przez administrację samorządową i państwową oraz w uroczystościach religijnych.
            2. Celebracja sztandaru jest zgodna z ustaloną regułą zachowania pocztów  sztandarowych w czasie danej uroczystości.
              1. Szkoła jest reprezentowana w czasie uroczystości państwowych i środowiskowych przez delegację uczniowską pod opieką wyznaczonych nauczycieli.

          6. Opis zachowania uczniów w trakcie oficjalnych uroczystości z udziałem sztandaru szkoły:

              1. Osoba prowadząca uroczystość podaje komendę: „Baczność! Poczet sztandarowy wprowadzić!” Uczniowie bez nakryć głowy zachowują postawę zasadniczą. Poczet sztandarowy wchodzi na miejsce uroczystości. Jeżeli droga przemarszu jest wąska, poczet może iść „gęsiego”, przy czym osoba trzymająca sztandar idzie w środku. W trakcie przemarszu wszyscy stoją, a sztandar należy pochylić pod katem 450 do przodu. Poczet zajmuje miejsce po lewej lub prawej stronie sali, przodem do zgromadzonych i podnosi sztandar do pionu.
              2. Po wprowadzeniu sztandaru prowadzący podaje kolejną komendę: „Do hymnu państwowego”. Odśpiewany zostaje hymn państwowy. Wszyscy zachowują postawę zasadniczą. W trakcie hymnu sztandar jest pochylony o 450 .
              3. Po odśpiewaniu hymnu prowadzący podaje komendę –„Po hymnie” – uczestnicy uroczystości przyjmują postawę swobodną.
              4. Na zakończenie uroczystości prowadzący podaje komendę – „Poczet sztandarowy wyprowadzić”. Zachowanie uczestników uroczystości i pocztu sztandarowego są analogiczne jak w sytuacji wprowadzania pocztu do sali.”
          1. Udział pocztu sztandarowego w uroczystościach kościelnych.
            1. W czasie uroczystości kościelnych sztandar jest wprowadzany i wyprowadzany bez podawania komend. W czasie wprowadzania sztandaru wszyscy wstają.
              Poczet przechodzi przez kościół, trzymając sztandar pod kątem 450 do przodu i staje po lewej lub po prawej stronie, bokiem do ołtarza i do zgromadzonych ludzi,
              podnosząc sztandar do pionu. W trakcie Mszy Św. lub innej uroczystości członkowie pocztu sztandarowego nie klękają, nie przekazują znaku pokoju i nie wykonują żadnych innych gestów, stojąc cały czas w pozycji „baczność” lub „spocznij”.
            2. Pochylenie sztandaru pod kątem 450 do przodu w pozycji „baczność” następuje
              w następujących sytuacjach:
            3. podczas każdego podniesienia Hostii: w czasie Przemienienia, przed Komunią Św., oraz w trakcie trzykrotnego podniesienia Monstrancji przy Wystawieniu Najświętszego Sakramentu;
            4. podczas opuszczania trumny do grobu;
            5. podczas ogłoszenia minuty ciszy dla uczczenia czyjejś pamięci;
            6. podczas składania wieńców, kwiatów i zniczy przez wyznaczone delegacje; na każde polecenie opuszczenia sztandaru wydane przez księdza lub inną przemawiającą osobę.

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Dobrzyniewie Dużym, ul. Szkolna 14
      • (+48) 857197153
      • 16-002 Dobrzyniewo Duże woj. podlaskie Poland
    • Logowanie