Mikroskop zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości jest dużą atrakcją na zajęciach Koła Przyrodniczego. Prosty sposób odnajdywania oglądanego obiektu i ustawiania ostrości obrazu oraz możliwość oglądania go na dużym ekranie zachęcają do prowadzenia obserwacji mikroskopowych.
Wycieczka klasy Vb do Białegostoku
20 lutego klasa Vb wraz z panią Barbarą Grzegorczyk oraz panią Moniką Turczyńską udała się na wycieczkę do Białegostoku. Pierwszym punktem harmonogramu były warsztaty plastyczne w Białostockim Teatrze Lalek. Uczniowie pod okiem specjalistów z pracowni plastycznej tworzyli lalki teatralne. Młodzież mogła puścić wodze wyobraźni i zrealizować swoje autorskie pomysły. Pojawiły się m.in. kukiełki panny młode, kukiełki bohaterki gier, kukiełki wzorowane na rzeczywistych postaciach. Atmosferę pracy doskonale oddawałyby słowa piosenki „ (…) bo fantazja jest od tego, aby bawić się, aby bawić się, aby bawić się na całego”. Następnie klasa Vb zwiedziła zakamarki teatru. Uczniowie mogli obejrzeć lalki, które były wykorzystywane do różnego rodzaju spektakli. Zerkał na nas Ali Baba, łypała zła macocha z „Kopciuszka”, spoglądał rybak, który trzymał złotą rybkę, do skoku szykowały się zwierzęta z „Księgi dżungli”. Młodzież wraz z nowymi towarzyszami na patykach wybrała się do kina na seans filmowy pt. „Pan Zabawka”. Główny bohater komedii przekonał się, że pieniądze i przedmioty w życiu to nie wszystko. Najważniejsza jest szczerość, przyjaźń i beztroska radość. Z takim przesłaniem uczniowie powrócili do szkoły.
3
"Urządzenia dawniej i dziś"
W dniach 7- 16 lutego w ramach realizacji projektu "Urządzenia dawniej i dziś" uczniowie kl.1b zorganizowali klasową wystawę, na której zgromadzili wiele rodzinnych "skarbów". Znalazły się na niej między innymi lampy naftowe, dawne przybory szkolne, przedmioty kuchenne i zabawki. Pierwszoklasiści z dumą opowiadali o przyniesionych okazach, prezentowali je kolegom z innych klas. Wystawę mogli obejrzeć również rodzice.
Klasa 2b w świecie filmu...
Walentynki
Zgodnie ze szkolną tradycją uczniowie klas I-III świętowali w dniu 14 lutego walentynki. Już kilka dni wcześniej na korytarzu zostało ustawione specjalne pudełko - "POCZTA WALENTYNKOWA", do którego dzieci mogły wrzucać samodzielnie przygotowane kartki i serduszka. We wtorek rano mali pomocnicy posegregowali pocztę tak, aby kartki trafiły do adresatów. Następnie wszyscy bawili się podczas walentynkowej dyskoteki. To był niezwykły dzień, pełen radości oraz okazywania sobie sympatii i przyjaźni.
Podczas szkolnej dyskoteki wykorzystalismy sprzęt zakupiony w ramach Laboratoriów Przyszłości.
2
"Próba mikrofonu"
Na dzisiejszych zajęciach rozwijających klasa IIa uczyła się emisji głosu przy pomocy mikrofonu. Nie jest to łatwa sztuka mówić tak, aby być słyszalnym w najdalszych rzędach. Zwracaliśmy też uwagę na dykcję, aby mowa była wyraźna i zrozumiała. Dzieci podejmowały próby zaśpiewania ulubionych piosenek oraz recytacji wierszy. Oswojenie z mikrofonem na pewno przyniesie pozytywny wynik podczas najbliższej okazji, jaką będzie konkurs recytatorski.
Zajęcia kulinarne
9 lutego w kolejnych zajęciach kulinarnych, pod kierunkiem P. Grażyny Dołubizno, uczestniczyło 14 uczniów. Dużą częścią grupy byli chłopcy, którzy z wielkim zaangażowaniem i pasją uczestniczyli w gotowaniu. Menu również zaplanowali chłopcy, a było nim spaghetti. Smacznego! :-)
Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach Laboratoriów Przyszłości.
Audycja muzyczna "Kosmiczne piosenki"
7 lutego 2023 r. najstarsze grupy przedszkolne oraz uczniowie klas I-III uczestniczyli w kolejnej już audycji muzycznej pt. "Kosmiczne piosenki". Dzieci spotkały się z panią Astronom, która trafia na niezwykłą planetę. Wszyscy jej mieszkańcy mówią krótko, w sposób przerywany. W trakcie dowcipnej audycji dzieci, oprócz doskonałej zabawy, poznały pojęcia muzyczne: staccato, legato, piano i forte.
10
Wyjazd do Stacji Narciarskiej RYBNO
W poniedziałek, tuż po feriach nasi uczniowie wzorem lat ubiegłych pod opieką pana Marka Jamiołkowskiego udali się na wyjazd do Rybna k. Łomży na stok narciarski, aby uczyć się i doskonalić jazdę na nartach. Trzy godziny świetnej zabawy na świeżym powietrzu, a dla większości naszych uczniów nabycie nowej umiejętności, która zostanie z nimi już na całe życie.
4
"Otwarta szkoła" podczas ferii zimowych
W dniach 23.01-27.01.2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrzyniewie Dużym zostały zorganizowane zajęcia w ramach programu „Otwarta szkoła”, w którym wzięli udział uczniowie klas I-IV. Opiekunami grupy były: Karolina Koczewska, Katarzyna Radziszewska oraz Elżbieta Wojno. Program finansowany był przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz rodziców uczęszczających dzieci. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach sportowych w „Strefie Wysokich Lotów”, w warsztatach plastycznych organizowanych przez „Gminne Centrum Kultury”. Kolejną atrakcją były „Mobilne Laboratoria Przyszłości”, gdzie uczniowie bliżej zapoznali się z drukarką 3D oraz robotami - Photon. Została również zorganizowana wycieczka do Białegostoku, gdzie uczniowie odwiedzili kino „Helios”, odbyli spacer po centrum miasta, a na końcu zjedli pizzę. Ostatniego dnia „Otwartej szkoły” uczniów odwiedziła „Puchata radość” - warsztaty edukacyjno - terapeutyczne ze zwierzętami, a na koniec przygotowaliśmy pyszne gofry. Między zaplanowanymi atrakcjami odbywały się zajęcia sportowe, sensoryczne, plastyczne oraz różnego rodzaju gry i zabawy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że był to udany pierwszy tydzień ferii.
14
REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA
Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Dobrzyniewie Dużym informuje, że nabór do PRZEDSZKOLA na rok szkolny 2023/2024 będzie prowadzony na wolne miejsca w terminie 6 lutego 2023 r. – 28 lutego 2023 r. Liczba wolnych miejsc wynosi: 33.
REKRUTACJA DO KLASY PIERWSZEJ
Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Dobrzyniewie Dużym informuje, że nabór do klasy I SZKOŁY PODSTAWOWEJ na rok szkolny 2023/2024 będzie prowadzony na wolne miejsca w terminie 6 lutego 2023 r. – 20 lutego 2023 r.
ZEBRANIE RODZICÓW
Dyrektor ZSP w Dobrzyniewie Dużym serdecznie zaprasza Rodziców uczniów klas I-VIII na zebranie, które odbędzie się dn. 15 lutego 2023 r. o godz. 16:30 na hali sportowej. Następnie wychowawcy spotkają się z Państwem w salach lekcyjnych:
Podczas spotkań z rodzicami nauczyciele pełnią dyżury w pokoju nauczycielskim.
"Wigilia u Karoliny" - przedstawienie bożonarodzeniowe
We czwartek 19.01 mogliśmy obejrzeć w naszej szkole przedstawienie bożonarodzeniowe zatytułowane „Wigilia u Karoliny”. Zostało ono przygotowane przez uczniów klas 7, 6a i 5a pod kierunkiem pań katechetek - Iwony Strzałko i Iwony Zdanowicz. Oprawę muzyczną z piękną muzyką na żywo w wykonaniu szkolnego chóru przygotowała p. Beata Petelska.
Uczniowie zaprezentowali swoje przedstawienie podczas Gminnego Przeglądu Jasełkowego w Nowym Aleksandrowie w niedzielę 22.01. Gromkie brawa jakie otrzymali po swoim występie świadczyły o tym, że ich trud został słusznie doceniony. Po występach czekał na dzieci, ich opiekunów i przybyłych gości słodki poczęstunek przygotowany przez dyrekcję i pracowników szkoły w Nowym Aleksandrowie.
Dziękujemy wszystkim młodym aktorom za zaangażowanie w przygotowanie przedstawienia, a ich rodzicom za umożliwienie zaprezentowania go w przeglądzie jasełkowym.
15
Lekcja chemii
Klasy ósme na lekcjach chemii kolejny raz wykonały przestrzenne modele cząsteczek kwasów, zasad, później soli. Uczniowie korzystali z kolorowych modeli atomów pierwiastków omawianych na lekcjach chemii. Łączyli je za pomocą łączników. Powstało wiele różnych modeli cząsteczek. Dzięki nim utrwalono pojęcie wartościowości pierwiastka i liczbę tworzonych przez nie wiązań. Niektórzy uczniowie przedstawili reakcje chemiczne obrazujące wybrane sposoby otrzymywania soli za pomocą modeli cząsteczek. Utrwaliło to pisanie równań reakcji chemicznych oraz dobór współczynników stechiometrycznych.
Klasa 7 również na lekcji chemii wykonała swoje pierwsze modele cząsteczek. Na ławkach pojawiły się kolorowe, przestrzenne struktury związków chemicznych.
Wykorzystywane przez uczniów modele atomów zostały zakupione w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”.
3
Lekcja fizyki
Uczniowie klasy 8b na lekcjach fizyki projektowali i montowali obwody elektryczne. Wykazali się przy tym dużą kreatywnością, wykorzystując dostępne w zestawach elementy (różne odbiorniki, zmienna liczba przełączników). W czasie ćwiczeń doświadczyli, w jaki sposób są generowane za pomocą elektryczności ciepło i światło. Niektóre obwody rysowali w postaci schematów elektrycznych, na których poszczególne elementy obwodu przedstawiali za pomocą umownych symboli graficznych. Pozwoliło to na ich utrwalenie. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w pracę zespołu, sprawnie dzielili się zadaniami i chętnie je wykonywali. W czasie lekcji wykorzystywali zestawy z elektryczności zakupione w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
2
Bal karnawałowy w klasach I-III
20 stycznia uczniowie klas I-III zakończyli pierwsze półrocze roku szkolnego 2022/23 bawiąc się podczas balu karnawałowego wspólnie z wychowawczyniami oraz prowadzącymi z Polskiej Akademii Aktywności i Rozwoju Osobistego Paaro. Uczniowie chętnie tańczyli w rytmie znanych przebojów oraz integrowali się przy słodkim poczęstunku. W każdej klasie wychowawcy nagrodzili jedno dziecko za najciekawsze przebranie. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Na zakończenie balu wszyscy spotkali się ze Świętym Mikołajem, który rozdał prezenty. Imprezę mogliśmy zorganizować dzięki uprzejmości Rodziców, którzy wsparli nas finansowo oraz przygotowali słodkości. Serdecznie dziękujemy! :)
18