7 lutego 2023 r. najstarsze grupy przedszkolne oraz uczniowie klas I-III uczestniczyli w kolejnej już audycji muzycznej pt. "Kosmiczne piosenki". Dzieci spotkały się z panią Astronom, która trafia na niezwykłą planetę. Wszyscy jej mieszkańcy mówią krótko, w sposób przerywany. W trakcie dowcipnej audycji dzieci, oprócz doskonałej zabawy, poznały pojęcia muzyczne: staccato, legato, piano i forte.
Audycja muzyczna "Kosmiczne piosenki"
- 10
Wyjazd do Stacji Narciarskiej RYBNO
W poniedziałek, tuż po feriach nasi uczniowie wzorem lat ubiegłych pod opieką pana Marka Jamiołkowskiego udali się na wyjazd do Rybna k. Łomży na stok narciarski, aby uczyć się i doskonalić jazdę na nartach. Trzy godziny świetnej zabawy na świeżym powietrzu, a dla większości naszych uczniów nabycie nowej umiejętności, która zostanie z nimi już na całe życie.
4
"Otwarta szkoła" podczas ferii zimowych
W dniach 23.01-27.01.2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrzyniewie Dużym zostały zorganizowane zajęcia w ramach programu „Otwarta szkoła”, w którym wzięli udział uczniowie klas I-IV. Opiekunami grupy były: Karolina Koczewska, Katarzyna Radziszewska oraz Elżbieta Wojno. Program finansowany był przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz rodziców uczęszczających dzieci. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach sportowych w „Strefie Wysokich Lotów”, w warsztatach plastycznych organizowanych przez „Gminne Centrum Kultury”. Kolejną atrakcją były „Mobilne Laboratoria Przyszłości”, gdzie uczniowie bliżej zapoznali się z drukarką 3D oraz robotami - Photon. Została również zorganizowana wycieczka do Białegostoku, gdzie uczniowie odwiedzili kino „Helios”, odbyli spacer po centrum miasta, a na końcu zjedli pizzę. Ostatniego dnia „Otwartej szkoły” uczniów odwiedziła „Puchata radość” - warsztaty edukacyjno - terapeutyczne ze zwierzętami, a na koniec przygotowaliśmy pyszne gofry. Między zaplanowanymi atrakcjami odbywały się zajęcia sportowe, sensoryczne, plastyczne oraz różnego rodzaju gry i zabawy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że był to udany pierwszy tydzień ferii.
14
REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA
Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Dobrzyniewie Dużym informuje, że nabór do PRZEDSZKOLA na rok szkolny 2023/2024 będzie prowadzony na wolne miejsca w terminie 6 lutego 2023 r. – 28 lutego 2023 r. Liczba wolnych miejsc wynosi: 33.
REKRUTACJA DO KLASY PIERWSZEJ
Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Dobrzyniewie Dużym informuje, że nabór do klasy I SZKOŁY PODSTAWOWEJ na rok szkolny 2023/2024 będzie prowadzony na wolne miejsca w terminie 6 lutego 2023 r. – 20 lutego 2023 r.
ZEBRANIE RODZICÓW
Dyrektor ZSP w Dobrzyniewie Dużym serdecznie zaprasza Rodziców uczniów klas I-VIII na zebranie, które odbędzie się dn. 15 lutego 2023 r. o godz. 16:30 na hali sportowej. Następnie wychowawcy spotkają się z Państwem w salach lekcyjnych:
Podczas spotkań z rodzicami nauczyciele pełnią dyżury w pokoju nauczycielskim.
"Wigilia u Karoliny" - przedstawienie bożonarodzeniowe
We czwartek 19.01 mogliśmy obejrzeć w naszej szkole przedstawienie bożonarodzeniowe zatytułowane „Wigilia u Karoliny”. Zostało ono przygotowane przez uczniów klas 7, 6a i 5a pod kierunkiem pań katechetek - Iwony Strzałko i Iwony Zdanowicz. Oprawę muzyczną z piękną muzyką na żywo w wykonaniu szkolnego chóru przygotowała p. Beata Petelska.
Uczniowie zaprezentowali swoje przedstawienie podczas Gminnego Przeglądu Jasełkowego w Nowym Aleksandrowie w niedzielę 22.01. Gromkie brawa jakie otrzymali po swoim występie świadczyły o tym, że ich trud został słusznie doceniony. Po występach czekał na dzieci, ich opiekunów i przybyłych gości słodki poczęstunek przygotowany przez dyrekcję i pracowników szkoły w Nowym Aleksandrowie.
Dziękujemy wszystkim młodym aktorom za zaangażowanie w przygotowanie przedstawienia, a ich rodzicom za umożliwienie zaprezentowania go w przeglądzie jasełkowym.
15
Lekcja chemii
Klasy ósme na lekcjach chemii kolejny raz wykonały przestrzenne modele cząsteczek kwasów, zasad, później soli. Uczniowie korzystali z kolorowych modeli atomów pierwiastków omawianych na lekcjach chemii. Łączyli je za pomocą łączników. Powstało wiele różnych modeli cząsteczek. Dzięki nim utrwalono pojęcie wartościowości pierwiastka i liczbę tworzonych przez nie wiązań. Niektórzy uczniowie przedstawili reakcje chemiczne obrazujące wybrane sposoby otrzymywania soli za pomocą modeli cząsteczek. Utrwaliło to pisanie równań reakcji chemicznych oraz dobór współczynników stechiometrycznych.
Klasa 7 również na lekcji chemii wykonała swoje pierwsze modele cząsteczek. Na ławkach pojawiły się kolorowe, przestrzenne struktury związków chemicznych.
Wykorzystywane przez uczniów modele atomów zostały zakupione w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”.
3
Lekcja fizyki
Uczniowie klasy 8b na lekcjach fizyki projektowali i montowali obwody elektryczne. Wykazali się przy tym dużą kreatywnością, wykorzystując dostępne w zestawach elementy (różne odbiorniki, zmienna liczba przełączników). W czasie ćwiczeń doświadczyli, w jaki sposób są generowane za pomocą elektryczności ciepło i światło. Niektóre obwody rysowali w postaci schematów elektrycznych, na których poszczególne elementy obwodu przedstawiali za pomocą umownych symboli graficznych. Pozwoliło to na ich utrwalenie. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w pracę zespołu, sprawnie dzielili się zadaniami i chętnie je wykonywali. W czasie lekcji wykorzystywali zestawy z elektryczności zakupione w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
2
Bal karnawałowy w klasach I-III
20 stycznia uczniowie klas I-III zakończyli pierwsze półrocze roku szkolnego 2022/23 bawiąc się podczas balu karnawałowego wspólnie z wychowawczyniami oraz prowadzącymi z Polskiej Akademii Aktywności i Rozwoju Osobistego Paaro. Uczniowie chętnie tańczyli w rytmie znanych przebojów oraz integrowali się przy słodkim poczęstunku. W każdej klasie wychowawcy nagrodzili jedno dziecko za najciekawsze przebranie. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Na zakończenie balu wszyscy spotkali się ze Świętym Mikołajem, który rozdał prezenty. Imprezę mogliśmy zorganizować dzięki uprzejmości Rodziców, którzy wsparli nas finansowo oraz przygotowali słodkości. Serdecznie dziękujemy! :)
18
Na lekcjach biologii...
W ramach ogólnopolskiego programu „Laboratoria Przyszłości” szkolna pracownia biologiczna została doposażona w wizualizer, nowoczesny mikroskop z wyświetlaczem oraz wirtualny atlas anatomiczny człowieka. Zakupiony sprzęt jest systematycznie wykorzystywany w trakcie wybranych zajęć. Z atlasu zawierającego 155 interaktywnych modeli 3D korzystają uczniowie klasy 7, którzy w tym roku poznają budowę człowieka.
OGŁOSZENIE ZESPOŁU SZKOLNO-PRZEDSZKOLNEGO W FASTACH
Warsztaty dla rodziców rozwijające kompetencje wychowawcze w ramach trwałości projektu LOWE Fasty
Drodzy Rodzice!
Warsztaty rozwijające kompetencje wychowawcze są przedłużeniem dobrze Państwu znanego Mentoringu Rodzicielskiego, który był realizowany w poszczególnych placówkach we wcześniejszym okresie w ramach projektu Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji Fasty.
Spotkania będą odbywały się w formule warsztatowej opartej na sprawdzonych narzędziach poprawiających relację z dziećmi.
Warsztaty będzie prowadził p. Robert Ćwikowski z Poradni Noesis z Białegostoku
Spotkania będą odbywały się raz w tygodniu począwszy
od 19 stycznia 2023 w godz. 17.30 – 19.00 (każdy czwartek)
Tematyka warsztatów :
- Zachowania problemowe dzieci i młodzieży – z czego wynikają.
- Opracowanie planu działania dla dziecka z trudnościami zachowania.
- Asertywność i granice – nauka samokontroli dziecka.
- Konsekwentny rodzic – jak to zrobić.
- Myśli , emocje i zachowanie jak nad tym panować.
- Poprawa samopoczucia rodzica i dziecka.
- Komunikacja w rodzinie.
- Potrzeby dziecka a potrzeby rodzica.
Miejsce spotkań sala taneczna w Zespole Szkolno – Przedszkolny w Fastach.
Zgłaszanie chęci udziału w zajęciach oraz szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 85 65 32 631 – sekretariat ZSP w Fastach
KONKURS NA SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ
Panie katechetki pracujące w naszej szkole- Iwona Strzałko i Iwona Zdanowicz zorganizowały w porozumieniu ze szkołą w Nowym Aleksandrowie konkurs na szopkę bożonarodzeniową.
Uczniowie biorący w nim udział wykazali się wyjątkową kreatywnością tworząc prawdziwe dzieła sztuki. Szopki mogliśmy oglądać na wystawie w naszej szkole, a następnie podobna wystawa została zorganizowana w kościele parafialnym pw. Zwiastowania NMP w Dobrzyniewie Kościelnym.
Ze względu na niepowtarzalność szopek, wyjątkową pomysłowość i trud włożony w ich wykonanie, każdy z uczestników konkursu zasłużył na wyróżnienie. Dlatego też każde dziecko otrzymało nagrodę. Zostały one ufundowane przez Księdza Proboszcza Leona Grygorczyka i Radę Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrzyniewie Dużym. Ofiarodawcom z całego serca dziękujemy.
Rozdanie nagród odbyło się 15.01 w kościele parafialnym, a zostało zarejestrowane przez TVP, co mogliśmy obejrzeć w Obiektywie. Niektórzy z naszych uczniów mieli okazję wypowiedzieć się przed kamerami i zrobili to bardzo profesjonalnie, co napawa nas wielką dumą.
18
Zabawy z Photonem
W poniedziałkowe popołudnie klasa 2a podczas zajęć z Photonami ćwiczyła zdolności manualne, orientację przestrzenną oraz logiczne myślenie. Uczniowie przypomnieli, jak korzystać z funkcji Joystick oraz poziomu 1 - Photon Draw. Zajęcia mogły być zrealizowane dzięki temu, że nasza szkoła uczestniczy w ogólnopolskim programie "Laboratoria Przyszłości", w ramach którego został zakupiony sprzęt w postaci robotów.
Zajęcia dziewiarskie
W naszej szkole odbywają się zajęcia dziewiarskie w ramach programu "Laboratoria Przyszłości", dzięki któremu zostały zakupione pomoce, z których korzystają uczestnicy tych zajęć. Uczniowie, pod kierunkiem Pani Iwony Zdanowicz, z wielkim zaangażowaniem zgłębiają trudną sztukę robienia na szydełku poznając coraz to nowsze wzory. Ponadto uczą się wyszywać, zwłaszcza haftem krzyżykowym. Na młodych artystów czekają całe zapasy włóczek do tworzenia projektów na drutach. Po feriach grupa zajmie się tkaniem oraz pozna tajniki szycia na maszynie. Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły na zajęcia dziewiarskie. :)
1
Koło kulinarne
Na dzisiejszych zajęciach kulinarnych daniem popisowym były nuggetsy w wykonaniu chłopaków z klasy VII Filipa Karwowskiego i Piotrka Citko. Reszta grupy zrobiła frytki. W połączeniu wyszło ciekawe, smaczne i pożywne danie obiadowe.
Przypominamy, że nasza szkoła uczestniczy w ogólnopolskim programie "Laboratoria Przyszłości", w ramach którego zostało zakupione wyposażenie kuchni, z którego korzystają uczestnicy koła kulinarnego pod kierunkiem Pani Grażyny Dołubizno. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Lekcja programowania
Klasa 2b kolejny już raz uczestniczyła w zajęciach z Photonami. Tym razem dzieci uczyły się korzystać z funkcji - poziom 2 Photon Badge. Przy okazji utrwalały liczby rzymskie oraz rozwijały umiejętność pracy zespołowej.
Przypominamy, że nasza szkoła uczestniczy w ogólnopolskim programie "Laboratoria Przyszłości", w ramach którego został zakupiony sprzęt w postaci m.in. robotów Photonów. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
3
„Poznajemy zabytki Gminy Dobrzyniewo Duże”
Klasy I-III z naszej szkoły w miesiącach wrzesień-grudzień 2022 r. brały udział w projekcie „Poznajemy zabytki Gminy Dobrzyniewo Duże”. W czasie zajęć rozwijających, zajęć plastycznych, integracyjnych oraz rodzinnych wycieczek uczniowie pogłębiali wiedzę na temat Gminy Dobrzyniewo Duże, poznawali niepowtarzalne miejsca, zabytki, które mają ciekawą historię, a także rozwijały talenty plastyczne i fotograficzne biorąc udział w konkursie plastyczno-fotograficznym pod hasłem „Zabytki w naszej gminie”. W połowie grudnia wspólnie przygotowaliśmy wystawę, na której 58 uczniów zaprezentowało swoje zdolności artystyczne. Komisja konkursowa w składzie: Pani Dyrektor Wanda Różańska, Pan Wicedyrektor Robert Królik oraz zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej wybrali najpiękniejsze i najciekawsze prace.
Miło nam poinformować, że laureatami konkursu w kategorii „Praca plastyczna” zostali:Karina Lancares i Wojciech Półkośnik – I miejsce
Stanisław Panasiuk – II miejsce
Laura Baranowska – III miejsce
Kornelia Pieńczykowska – wyróżnienie
Olaf Sienkiewicz – wyróżnienie
Franciszek Jóźwicki – wyróżnienie
Tymon Adamski – wyróżnienie
Julia Sienkiewicz – wyróżnienie
W ktegorii „Fotografia” nagrodzeni uczniowie to:
Kornelia Radziszewska i Natalia Grygorczyk – I miejsce
Jan Bakun – II miejsce
Maja Rubin – III miejsce
Oliwia Reszka – wyróżnienie
Kacper Reszka – wyróżnienie
Piotr Sokólski – wyróżnienie
Zofia Wojtecka – wyróżnienie
Hanna Nasuto – wyróżnienie
Daria Turlińska – wyróżnienie
Dnia 4 stycznia 2023 roku nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i podsumowanie projektu, w którym uczestniczył nasz gość specjalny – Wójt Gminy Dobrzyniewo Duże Pan Wojciech Cybulski. Wspólnie z Panią Dyrektor wręczył dyplomy oraz nagrody zakupione ze środków finansowych otrzymanych z Urzędu Gminy. Uczestnicy konkursu, którzy nie zostali laureatami, otrzymali nagrody pocieszenia i słodycze od naszego gościa, któremu serdecznie dziękujemy za obecność.
Młodym artystom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 😊W trakcie spotkania wykorzystaliśmy sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach ogólnopolskiego programu "Laboratoria Przyszłości". Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
19
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
Jak obyczaj każe stary ...