Aktualności

      •  „Poznajemy zabytki Gminy Dobrzyniewo Duże”
        • „Poznajemy zabytki Gminy Dobrzyniewo Duże”

        • Klasy I-III z naszej szkoły w miesiącach wrzesień-grudzień 2022 r. brały udział w  projekcie „Poznajemy zabytki Gminy Dobrzyniewo Duże”. W czasie zajęć rozwijających, zajęć plastycznych, integracyjnych oraz rodzinnych wycieczek uczniowie pogłębiali wiedzę na temat Gminy Dobrzyniewo Duże, poznawali niepowtarzalne miejsca, zabytki, które mają ciekawą historię, a także rozwijały talenty plastyczne i fotograficzne biorąc udział w  konkursie plastyczno-fotograficznym pod hasłem „Zabytki w naszej gminie”. W połowie grudnia wspólnie przygotowaliśmy wystawę, na której 58 uczniów zaprezentowało swoje zdolności artystyczne.  Komisja konkursowa w składzie: Pani Dyrektor Wanda Różańska, Pan Wicedyrektor Robert Królik oraz zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej wybrali najpiękniejsze i najciekawsze prace.
          Miło nam poinformować, że laureatami konkursu w kategorii „Praca plastyczna” zostali:

          Karina Lancares i Wojciech Półkośnik – I miejsce
          Stanisław Panasiuk – II miejsce
          Laura Baranowska – III miejsce
          Kornelia Pieńczykowska – wyróżnienie
          Olaf Sienkiewicz – wyróżnienie
          Franciszek Jóźwicki – wyróżnienie
          Tymon Adamski – wyróżnienie
          Julia Sienkiewicz – wyróżnienie

          W ktegorii „Fotografia” nagrodzeni uczniowie to:
          Kornelia Radziszewska i Natalia Grygorczyk – I miejsce
          Jan Bakun – II miejsce
          Maja Rubin – III miejsce
          Oliwia Reszka – wyróżnienie
          Kacper Reszka – wyróżnienie
          Piotr Sokólski – wyróżnienie
          Zofia Wojtecka – wyróżnienie
          Hanna Nasuto – wyróżnienie
          Daria Turlińska – wyróżnienie

          Dnia 4 stycznia 2023 roku nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i podsumowanie projektu, w którym uczestniczył nasz gość specjalny – Wójt Gminy Dobrzyniewo Duże Pan Wojciech Cybulski. Wspólnie z Panią Dyrektor wręczył dyplomy oraz nagrody zakupione ze środków finansowych otrzymanych z Urzędu Gminy. Uczestnicy konkursu, którzy nie zostali laureatami, otrzymali nagrody pocieszenia i słodycze od naszego gościa, któremu serdecznie dziękujemy za obecność.
          Młodym artystom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 😊

          W trakcie spotkania wykorzystaliśmy sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach ogólnopolskiego programu "Laboratoria Przyszłości". Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

        • Koncert kolęd

        • 21 grudnia 2022 roku odbył się w ZSP w Dobrzyniewie Dużym koncert kolęd i pastorałek, przygotowany przez chór szkolny pod kierunkiem Pani Beaty Petelskiej, z pomocą zespołu katechetycznego. Wspólne kolędowanie wprowadziło nas w nastrój nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz było okazją do spotkania uczniów, nauczycieli oraz osób zaprzyjaźnionych z naszą placówką. Po koncercie odbyło sie spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli pracownicy naszej szkoły oraz zaproszeni goście.

      • GMINNY TURNIEJ GIER I ZABAW "OLIMPIJKA"
        • GMINNY TURNIEJ GIER I ZABAW "OLIMPIJKA"

        • Dnia 19 grudnia 2022 roku w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Gier i Zabaw „Olimpijka”. W zawodach sportowych uczestniczyli uczniowie klas I-III ze szkół podstawowych z terenu gminy Dobrzyniewo Duże. Mieliśmy przyjemność gościć zawodników ze szkoły w Fastach, Nowym Aleksandrowie, Obrubnikach i Pogorzałkach. Sześcioosobowe zespoły uczniów rywalizowały o zajęcie najlepszego miejsca w kategorii poszczególnych klas oraz walczyły o puchar dla zwycięskiej szkoły.

          Organizatorem imprezy była Pani Janina Kozakiewicz, która także prowadziła  tegoroczne zawody. Sędziowali opiekunowie z poszczególnych szkół. Nad przebiegiem imprezy czuwało Jury pod kierunkiem Wicedyrektora naszej szkoły - Pana Roberta Królika.

          Nasi uczniowie zajęli  I miejsce w kategorii klas drugich oraz II miejsce w ktegorii klas pierwszych i trzecich. W rezultacie Szkoła Podstawowa w Dobrzyniewie Dużym okazała się najlepsza. Na zakończenie imprezy Pani Dyrektor Wanda Różańska wręczyła dyplomy oraz puchary poszczególnym drużynom.

          Serdecznie gratulujemy zawodnikom ze wszystkich szkół gminnych oraz dziękujemy za wspólną zabawę. Do zobaczenia za rok. :)

          W czasie olimpijki wykorzystano sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach programu "Laboratoria Przyszłości".

        • KIERMASZ ŚWIĄTECZNY W NASZEJ SZKOLE

        • Szkolne Koło Caritas zorganizowało w dniu 12 grudnia 2022 r. świąteczny kiermasz pysznych ciast, kartek bożonarodzeniowych oraz świec. Dochód zostanie przeznaczony na zakup pomocy do świetlicy szkolnej oraz potrzeby podopiecznych Caritas Archidiecezji Białostockiej. Dziękujemy wszystkim za wsparcie tej akcji. Zapraszamy do udziału w kiermaszu także 13 grudnia. Warto pomagać!

        • Mikołajki w klasach I-III

        • Tegoroczne mikołajki uczniowie klas I-III obchodzili niemal przez cały tydzień. Dzieci i wychowawcy ubierali choinki, ozdabiali klasy, dekorowali korytarz, uczyli się śpiewać świąteczne piosenki, wykonywali prace bożonarodzeniowe. Każda klasa otrzymała też drobne upominki. Zakończeniem tego cudownego tygodnia była wspólna zabawa zorganizowana z inicjatywy Pani Dyrektor. To był miło spędzony czas. :)

        • Spotkanie autorskie z Agnieszką Suchowierską

        • Za nami udane spotkanie z Agnieszką Suchowierską, która odwiedziła naszą szkołę już po raz trzeci. Tym razem spotkała się z klasami czwartymi. Opowiadała im o swojej drodze pisarskiej oraz literackich inspiracjach. Wytłumaczyła uczniom, skąd bierze pomysły do tworzenia nowych historii. Najwięcej uwagi poświęciła swoim ostatnim książkom o Białymstoku: „Miasto ze złotym sercem” oraz „O Białymstoku i o białym stoku”.

          Uczniowie z zainteresowaniem słuchali i zabierali głos. Po spotkaniu mieli możliwość otrzymania autografu oraz zakupienia książek autorki. Nieczęsto mają okazję porozmawiać ze znaną oraz cenioną pisarką i wspaniałym człowiekiem.

          Agnieszka Suchowierska - pisarka, polonistka, autorka książek edukacyjnych, współautorka bajek dla dorosłych (z Wojciechem Eichelbergerem). Jej książka Mat i świat została Książką Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY i wyróżniona w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego w 2016 roku. Wydała też inne, także nagrodzone: „Milenka”, „Ada Judytka i zaginiony tałes”.

          Organizatorzy spotkania autorskiego: Biblioteka Szkolna oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrzyniewie Dużym.

           

      • Świąteczne warsztaty kulinarne
        • Świąteczne warsztaty kulinarne

        • Podczas czwartkowych zajęć kulinarnych zaszczyciła nas swoją obecnością Pani Dyrektor. Uczniowie, pod kierownictwem Pani Wandy Różańskiej, podtrzymywali tradycję Świat Bożego Narodzenia. Pieczenie i dekorowanie pierniczków było przyjemnością i nastroiło uczestników zajęć atmosferą nadchodzących Świat.

        • Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Tenisie Stołowym za nami.

        • W poniedziałek 5 grudnia nasza szkoła była gospodarzem Mistrzostw Województwa Podlaskiego w Drużynowym Tenisie Stołowym chłopców i dziewcząt w kategorii klas 7-8.

          Do zawodów przystąpiło po osiem najlepszych drużyn wśród chłopców i dziewcząt z województwa podlaskiego. Zawody rozgrywano systemem "do dwóch przegranych". Zawody rozpoczął Pan Marek Jamiołkowski - kierownik zawodów, a oficjalnego otwarcia dokonał Pan Wójt Gminy Dobrzyniewo Duże Wojciech Cybulski oraz Pani Dyrektor naszej szkoły Wanda Różańska.

          Nasze dziewczyny w tej kategorii zaprezentowały się z bardzo dobrej strony i reprezentacja ostatecznie zajęła trzecie miejsce w województwie podlaskim.

          Szkołę reprezentowali: Kornelia Nasuto, Gabriela Sieśkiewicz, Kornelia Pezowicz oraz Amelia Półtorak.

          Serdecznie gratulujemy!

      • Andrzejki w klasach 1-3
        • Andrzejki w klasach 1-3

        • 30 listopada klasy 1-3 brały udział w andrzejkach, które były wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie kultywowaniem tradycji i obrzędów ludowych. W czasie wspólnie spędzonego czasu dzieci mogły dowiedzieć się, co je czeka w przyszłości: szczęście, bogactwo, pech czy może miła niespodzianka. Wróżkami i wróżbitami byli tradycyjnie już uczniowie klas trzecich, którzy w czasie przerw dzielnie wywiązywali się ze swoich ról. O dobry nastrój w poszczególnych klasach zadbali wychowawcy, a słodki poczęstunek zapewnili rodzice. Dziękujemy za wspólną zabawę. :)

          W trakcie imprezy andrzejkowej wykorzystaliśmy sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach ogólnopolskiego programu "Laboratoria Przyszłości". Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

        • Klasy I-III na warsztatach świątecznych

        • W dniach 28.11-02.12.2022 uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami  uczestniczyli w bożonarodzeniowych warsztatach w Gminnym Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym. Klasy pierwsze i drugie poznały tajemniczy przepis na zimną porcelanę, z której powstały piękne zawieszki na choinkę. Klasy trzecie samodzielnie wykonały mikołaja ze sznurków. Był to miło spędzony czas, za który serdecznie dziękujemy pracownikom GCK. 

        • Finał Wojewódzki Igrzysk Dzieci w Drużynowym Tenisie Stołowym za nami.

        • W piątek 2 grudnia nasza szkoła była gospodarzem Mistrzostw Województwa Podlaskiego w Drużynowym Tenisie Stołowym chłopców i dziewcząt w kategorii klas 4-6.

          Do zawodów przystąpiło po osiem najlepszych drużyn wśród chłopców i dziewcząt z województwa podlaskiego. Zawody rozgrywano systemem "do dwóch przegranych". Zawody rozpoczął p. Marek Sadowski Wiceprezes Urzędujący Podlaskiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego, a oficjalnego otwarcia dokonała pani dyrektor naszej szkoły p. Wanda Różańska. Kierownikiem zawodów był p. Marek Jamiołkowski.

          Nasi uczniowie zaprezentowali się z dobrej strony i obie reprezentacje ostatecznie zajęły piąte miejsce w województwie podlaskim.

          Szkołę reprezentowali: Piotr Citko, Paweł Żmiejko, Kacper Sochoń, Hubert Adamski, Aleksandra Citko, Lena Lach, Wiktoria Świsłocka.

          Serdecznie gratulujemy!

        • Konkurs plastyczny „Moja sensoryczna przygoda”

        • Biblioteka Szkolna ZSP w Dobrzyniewie Dużym oraz Przedszkole Samorządowe w Dobrzyniewie Dużym w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zorganizowały konkurs plastyczny pt. „Moja sensoryczna przygoda”. Wzięły w nim udział wszystkie grupy przedszkolne, wspólnie przygotowując książeczki sensoryczne. Powstały prace pt. „Na łące”, „Podwodny świat”, „Zabawki”, „Pory roku”, „Zwierzaki - cudaki” i „Pojazdy”.

          Wszystkie są piękne, estetycznie wykonane i bardzo oryginalne. Można je podziwiać i dotykać w bibliotece.

          Grupy przedszkolne otrzymały nagrody książkowe i dyplomy.

          Życzymy nieustających pomysłów i gratulujemy.

          Biblioteka Szkolna

        • Sukcesy sportowe uczennicy klasy VI b

        • Miło nam poinformować, że Wiktoria Toczydłowska, uczennica naszej szkoły, odnosi sukcesy w gimnastyce artystycznej, która jest jej wielką pasją. Zajęła I miejsce na Turnieju Pierwszy Krok, który odbył się w Warszawie. Może pochwalić się także wielkim osiągnięciem, jakim jest zajęcie I miejsca w Ogólnopolskim Turnieju w Gimnastyce Artystycznej Boomerang Rumia Cup. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

        • Klasa 5a na warsztatach bożonarodzeniowych

        • W czwartek 24 listopada klasa 5a wraz z wychowawcą p. Markiem Jamiołkowskim udała się do Gminnego Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym, gdzie uczestniczyła w bożonarodzeniowych warsztatach. Pod czujnym okiem instruktorów GCK nasi uczniowie samodzielnie wykonali mikołaja z makramy. Była to wspaniała zabawa, ale też lekcja cierpliwości, której potrzeba do wykonania takiej ozdoby. Dziękujemy rodzicom klasy 5a za pomysł i zorganizowanie wyjścia na warsztaty, a pracownikom GCK za gościnę i wspólnie spędzony czas.

        • PROFILAKTYKA OTYŁOŚCI U DZIECI

        • Problem nadwagi lub otyłości dotyczy w Polsce co dziesiątego dziecka w wieku 1-3 lat, 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz 22% młodzieży do 15 roku życia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z nadwagą lub otyłością  z okresu dzieciństwa, będzie się zmagała także osoba dorosła.

          Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia już w latach 70 –tych XX wieku ocenili, że otyłość stanie się jedną z najpoważniejszych chorób żywieniowych naszych czasów. Liczba otyłych dzieci (powyżej 5 – go roku życia) i młodzieży wzrosła z 11 milionów w 1975 r. do 124 milionów w 2016 r. Kolejne 213 milionów miało nadwagę, która łatwo może się przeistoczyć w otyłość.

          Nadwaga i otyłość są zjawiskami rodzinnymi, więc działania dotyczące ich zapobiegania i leczenia powinny dotyczyć nie tylko dziecka, ale całej rodziny. Praca z dzieckiem z nadwagą lub otyłym powinna koncentrować się nie tylko na obniżeniu masy ciała, ale również na wzmacnianiu jego poczucia wartości i budowaniu pozytywnego obrazu siebie.

          Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w filmie. Link poniżej.

          https://www.youtube.com/watch?v=VR73HyrTJeA

           

          PS Informacje zaczerpnięte ze strony Centrali NFZ w Łodzi

        • "Świat Brzechwy"

        • 25 listopada 2022 r. klasy Ia, Ib, IIb oraz IIIb wybrały się na spektakl Wrocławskiego Teatru pt. "Świat Brzechwy". Uczniowie mieli okazję poznać bliżej wiersze znanego wszystkim dzieciom pisarza, począwszy od tych najbardziej popularnych jak "Samochwała", "Skarżypyta", czy "Leń". W utworach Jana Brzechwy znajdziemy  proste schematy dziecięcych zachowań oraz konsekwencje, jakie z nich wynikają. Aktorzy starali się to wiernie przekazać zarówno poprzez swoją grę, jak też scenografię oraz wielobarwne kostiumy. Przedstawienie było pełne humoru, więc wszyscy wróciliśmy do szkoły w doskonałych nastrojach. :)